wtorek, 5 grudnia, 2023

Klawo i Artificialice na Scenie nad Rusałką. Było jazzowo i awangardowo (ZDJĘCIA)

Klawo zaprezentowało interesujący i doskonale wykonany melanż jazzu w oryginalnej interpretacji i awangardy. Artificialice to już była sama awangarda wymagająca wytrawnych znawców gatunku. To był kolejny interesujący koncert nad Rusałką.

Klawo to zespół znad morza, a dokładniej rzecz biorąc z różnych regionów Polski, ale jego członkowie poznali się podczas studiów na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Miłość do jazzu jest najwyraźniej tym, co ich łączy, bo to ja właśnie słuchać najbardziej. Ale wzbogacili tradycyjnie brzmienie elektroniką w stylu lat 80., energią funky i wyrazistym bitem, co nadało ich muzyce zupełnie inny, głębszy i znacznie ciekawszy wymiar.

Inspiracja elektroniką lat 80. to ostatnio bardzo modny nurt zwłaszcza wśród wykonawców młodszych wiekiem, z mniej lub bardziej szczęśliwym skutkiem. Akurat w przypadku Klawo efekt jest bardzo dobry, oni po prostu doskonale czują każdą muzykę, choć już niekoniecznie każdą grają. Pomocny niewątpliwie jest tu doskonały warsztat muzyków tworzących zespół – każda solówka jest godna największej uwagi.

Fascynujące jest też to, że do klasyki podchodzą z lekkością, lekkim przymrużeniem oka, fantazją i bardzo odświeżającą kreatywnością. Słucha się ich naprawdę doskonale i miejmy nadzieję, że odwiedzą Poznań jeszcze niejeden raz.

Zupełnie inne klimaty wprowadziła na scenę Alicja Sobstyl aka Artificialice. Najbardziej chyba pasującym tu określeniem byłby “kosmiczny odlot”, bo tym zaowocowała jej fascynacja klasyką elektroniczną, którą przetworzyła w sobie tylko właściwy sposób. Można tu było usłyszeć odległe echa Dead Can Dance i Kraftwerku przetworzone przez wrażliwość artystki, zaserwowane w dość mocno futurystyczny, wręcz kosmiczny sposób.

To z pewnością nie jest muzyka dla wszystkich, choć ma swoich wiernych fanów, którzy wczoraj urzeczeni stali przed sceną do końca koncertu. Jednak z pewnością słuchało się z zaciekawieniem – choćby ze względu na ich nieprzewidywalność.

Organizatorem cyklu koncertów jest Fundacja Pogoda, a koncerty można oglądać także na jej facebookowym profilu. Portal tenpoznan.pl jest patronem medialnym cyklu koncertów.

Strona głównaKulturaKlawo i Artificialice na Scenie nad Rusałką. Było jazzowo i awangardowo (ZDJĘCIA)