zbiórka kibiców Lecha i WOT fot. Karolina Adamska

Kibice zbierają pieniądze. Jedenasty raz w szczytnym celu!

Kibice Lecha Poznań kolejny już raz zbierają pieniądze przy cmentarzach na renowację nagrobków Powstańców Wielkopolskich.

Cel szczytny, więc i na brak zainteresowania kibice Lecha nie mogą narzekać. W tym roku dodatkowo wspierają ich wielkopolscy Terytorialsi. – Być może i tym razem przy pomocy Wielkopolan, uda się ustanowić nowy rekord. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone zostaną na odrestaurowanie zniszczonych grobów bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Kibice chcą też dotrzeć i zająć się grobem powstańca, który spoczął na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii – tłumaczyła jeszcze przed rozpoczęciem zbiórki ppor. Anna Jasińska.

Żeby pokazać siłę zbiórki, najlepiej przytoczyć liczby. W zeszłym roku kibicom udało się zebrać aż 416 tys. zł! Istnieje szansa, że w tym roku wynik uda się poprawić.

Co istotne, sama zbiórka pieniędzy nie jest jedynym działaniem, które jest podejmowane w celu uczczenia pamięci Powstańców. – Żołnierze z 12 WBOT od tygodnia, w ramach akcji “Pamięć i wdzięczność” odwiedzają wielkopolskie cmentarze, na których spoczywają powstańcy. Terytorialsi ze 125 batalionu lekkiej piechoty odpowiedzieli na prośbę o wsparcie Urzędu Miasta Poznania i w miniony weekend zapalili blisko 100 zniczy na junikowskiej nekropolii. Doglądają również miejsc spoczynku bohaterów w Lesznie i Pońcu. Z kolei śremski batalion, oprócz miejskiego cmentarza, wyruszył na groby w Szamotułach i Gnieźnie, gdzie spoczął m.in. major Stefan Chosłowski, który podczas powstania wielkopolskiego uczestniczył w opanowaniu Śremu oraz przejmowaniu niemieckich koszar i magazynów. To on zorganizował powstańczy batalion w Śremie i nim dowodził – wyjaśnia ppor. Anna Jasińska.

Zbiórka przebiega spokojnie, chociaż pojawiły się incydenty. W kilku miejscowościach w Wielkopolsce (m.in. Koninie) zbiórkę miała przerywać straż miejska tłumacząc się względami formalnymi.

mat. pras. / twitter / TenPoznan.pl

Dodaj komentarz

avatar