Kaziuk 2019 fot. L. Łada

Kaziuk Wileński na placu Wolności

Cepeliny, kaziukowe serca i słynne wileńskie palmy. Wszystko to czeka na miłośników ludowego rękodzieła i wileńskiej tradycji na placu Wolności. Od 10.00 trwa tam jarmark Kaziuk Wileński.

Jarmark rozpocznie się o godzinie 10.00 mszą świętą w Farze Poznańskich ku czci św. Kazimierza Królewicza z udziałem chóru „Poznańskie Słowiki”.

Kaziukom tradycyjnie patronują dynastia Jagiellonów, która w uroczystym przemarszu wkroczy na scenę po hejnale wileńskim i poznańskim. Wejściu będzie towarzyszyła prelekcja Krzysztofa Styszyńskiego i Tadeusza Jeziorowskiego.

Po mszy, około godziny 11.00, rozpocznie się Kiermasz Kaziukowy na Starym Rynku, a na nim palmy, obwarzanki, chleb wileński, cepeliny, wyroby rękodzieła ludowego i inne atrakcje. O godzinie 13.00 nastąpi wręczenie nagrody „Żurawina 2022” tegorocznemu laureatowi – Józefowi Szyłejko, prezesowi Zarządu Głównego TMWiZW.

Po wręczeniu nagrody rozpoczną się występy Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie oraz Orkiestry Miasta Poznania przy MPK, a po nim nastąpi wspólne śpiewanie pieśni kresowych. Jarmark potrwa do około godziny 16.30.

Źródło: mat. pras.