Kawka Bis. Pierwsze umowy podpisane. Ile kopciuchów ubędzie?

smog fot. UM Poznań

2 stycznia rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis – a już pierwsze umowy zostały podpisane. Urząd miasta przypomina, że warto wystąpić o dofinansowanie teraz, ponieważ w 2023 i 2024 roku będzie ono największe.

Kawka Bis to program umożliwiający uzyskanie dofinansowania do wymiany starego pieca, „kopciucha”, na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku. Jak informuje Urząd Miasta Poznania, do tej pory do Wydziału Klimatu i Środowiska UMP wpłynęło 65 wniosków o dofinansowanie na kwotę około 1,7 mln zł, a przygotowano już 42 umowy o wartości 695 tys. zł. Wnioski można jeszcze składać do 31 lipca i będą one rozpatrywane według kolejności zgłoszeń.

Przypomnijmy, że pula środków w tegorocznej edycji programu to 10 mln zł, największa od początku istnienia programu. Składający wnioski mogą liczyć nawet na stuprocentowe dofinansowania kosztów wymiany „kopciucha”: 15 000 zł w przypadku zmiany na ogrzewanie gazowe, 25 000 zł w przypadku montażu ogrzewania elektrycznego i paneli fotowoltaicznych – nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni, 30 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) – (nie więcej niż 300 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni), 40 000 zł na wymianę pieca na pompę ciepła (typ: powietrze-woda lub gruntowa) i panele fotowoltaiczne – nie więcej niż 400 zł/m kw. ogrzewanej powierzchni.

Warto pamiętać, że trzeba zadbać o wymianę „kopciucha” także dlatego, że od 1 stycznia 2024 roku na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego korzystanie z takich pieców będzie karane. Do końca 2023 r. należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do końca 2025 r. trzeba zastąpić piece kaflowe lub typu koza, a do końca 2027 r. – kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4.

Wnioski o dofinansowanie można składać: za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Klimatu i Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu), listownie (kierując dokumenty na wskazany adres) – datą złożenia wniosku jest data jego wpływu do Urzędu Miasta Poznania, nie data stempla pocztowego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: