Katarzynki 2022 w Poznaniu. Zabytkowe pojazdy, przejażdżki i wystawa sprzętu (ZDJĘCIA)

Katarzynki 2022 Poznań fot. Sławek Wąchała

Helmuty, wagon Carl Weyer, pojazdy techniczne można było oglądać na wystawie sprzętu MPK urządzonej na… Dworcu Zachodnim. Wystawa była jedną z atrakcji tegorocznych katarzynek, święta kolejarzy i przewoźników miejskich.

To już tradycja, że z okazji swojego święta MPK Poznań i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych pokazują komunikację miejską „od kuchni” – ale w tym roku ten pokaz odbył się w niecodziennej scenerii. Organizatorzy wystawy wykorzystali bowiem fakt, że przystanek Pestki na Dworcu Zachodnim jest nieczynny z powodu remontu i to właśnie tam urządzili swoją wystawę.

Można było na niej oglądać historyczne tramwaje, między innymi tramwaj typu I z wagonem doczepnym Carl Weyer, chyba najbardziej kochany tramwaj poznaniaków, 105N oraz GT8, czyli helmut, z łezką w oku wspominany przez starszych mieszkańców Poznania.

Można też było zobaczyć drugą odsłonę MPK, tę nowoczesną: Modertrans zaprezentował pierwszy w Polsce jednoczłonowy i w pełni niskopodłogowy tramwaj, Moderus Gamma LF 05 AC. Wystawa była też rzadką okazją do oglądania pojazdów ratownictwa technicznego i taboru gospodarczego MPK – a także przekonania się, ile takich pojazdów trzeba, gdy na torach dojdzie do wypadku…

Wystawa nie była jedyną atrakcją tegorocznych katarzynek. W zajezdni przy Głogowskiej, w Izbie Pamięci MPK, można było obejrzeć zgromadzone zbiory prezentujące historię poznańskiego przewoźnika, a przy okazji wziąć udział w warsztatach tworzenia obrazów z korali i podziwiać dzieła Mateusza Wawrowskiego, miłośnika komunikacji i klocków LEGO, prace Michała Wajchta, który tworzy modele tramwajów z kartonu, oraz obrazy i fotografie Michała Wędziny.

Z okazji katarzynek na trasie Kolejki Parkowej Maltanki kursowały Borsig Bn2t, najstarszy sprawny parowóz w Polsce, a także Ryjek, czyli wagon motorowy MBxc1-41, najstarszy w Polsce, sprawny wagon z napędem spalinowym.

Żeby ułatwić dotarcie do wszystkich miejsc, w których czekały katarzynkowe atrakcje, MPK uruchomiło specjalną, bezpłatną linię dowozową. Tramwaje historyczne kursowały trasą z Zawad na Górczyn ulicami Jana Pawła II, Krzywoustego, Królowej Jadwigi, Matyi i Głogowską. Można było także przejechać się historycznym autobusem Jelcz PR110, Ikarus 260 lub DAF MB200, a przy okazji zwiedzić z ich pokładu zajezdnię autobusową przy ulicy Kaczej. Autobusy kursowały na trasie Dworzec Zachodni – Zajezdnia WA2 Kacza.

Podziel się:

Ostatnio dodane: