Kalkulator wagi – czym jest i kiedy warto z niego skorzystać?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy Twoja waga jest prawidłowa, czy powinieneś schudnąć lub przytyć kilka kilogramów, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów wagi. Wskaźnik BMI pozwoli Ci w szybki i darmowy sposób wstępnie ocenić czy powinieneś zmienić swój sposób odżywiania. Jest to pierwszy krok przed konsultacjami z dietetykiem i rozpoczęciem odpowiedniej diety.
Czym jest kalkulator BMI?

Kalkulator BMI to narzędzie, które pozwala nam ocenić, czy ważymy odpowiednio do swojego wzrostu. Po wpisaniu do kalkulatora naszej wagi i wzrostu otrzymamy jednoznaczną odpowiedź czy mieścimy się w normie. Zdrowa dorosła osoba o prawidłowym stosunku wagi do wzrostu powinna otrzymać wynik w granicach 18,5–24,9. BMI poniżej 18,5 wskazuje na niedowagę. Osoby ze wskaźnikiem BMI 25,0-29,9 cierpią na nadwagę. Współczynnik BMI powyżej 30,0 to już otyłość. Jeżeli nie mieścisz się w normie, powinieneś skonsultować wyniki z lekarzem i prawdopodobnie zmienić swoją dietę.

Normy wskaźnika BMI zostały wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Są one przeznaczone dla dorosłych, zdrowych osób, ale nie mogą być podstawą do oceny w przypadku takich grup jak dzieci, młodzież, kobiety w ciąży, osoby starsze i sportowcy. Dlaczego sportowcy? Ponieważ tkanka mięśniowa jest cięższa niż taka sama ilość tkanki tłuszczowej, przez co wynik może być zawyżony. W przypadku wymienionych grup prawidłową wagę powinien ocenić lekarz.

Należy pamiętać, że odpowiedni wynik BMI oznacza nie tylko szczupłe, ale też zdrowe ciało. BMI w normie to też:

  • polepszenie ciśnienia krwi
  • zmniejszenie bólów mięśni i stawów
  • odciążenie serca i układu krążenia
  • prawidłowe stężenia trójglicerydów i glukozy we krwi
Mam nieprawidłowy wynik BMI. Co dalej?

Zbyt wysoki lub zbyt niski wskaźnik BMI jest pierwszym sygnałem, że nasz sposób żywienia pozostawia wiele do życzenia. Nasz wynik należy przekazać lekarzowi, który oceni następne kroki. Najczęściej rozwiązaniem jest przejście na dietę. Obniżenie kaloryczności w kontrolowany sposób pozwoli nam na powrócenie do prawidłowej wagi. Nie musi to być konkretna, ,,idealna” waga. Zakres BMI dla osób o np. 162 centymetrach wzrostu to od 49 do 65 kg, więc jest to bardzo szeroki zakres.

Jeżeli masz problem z samodzielnym przygotowywaniem posiłków, możesz skorzystać z pomocy specjalistów i zdecydować się na fit catering. Jednym z nich jest BedietCatering.pl – Poznań. Posiłki przygotowywane przez profesjonalną firmę zapewnią Ci odpowiednią ilość kalorii – do wyboru masz plany od 1000 aż do 3000 kalorii, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Korzystając z takiej diety, masz gwarancję że Twoje posiłki są dobrze zbilansowane, zdrowe i smaczne. Idealne proporcje węglowodanów, białka i tłuszczów uchronią Cię przed napadami wilczego głodu. Witaminy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach pozwolą Ci na poprawienie stanu zdrowia i powrócenie do normy. Następnym razem kiedy wpiszesz swoje dane do kalkulatora BMI, zobaczysz zielone pole oznaczające pełen sukces!

Artykuł sponsorowany

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze