Kalisz: Rogatka Wrocławska do remontu

Rogatka Wrocławska fot. UM Kalisz
Miał się zacząć w ubiegłym roku, jednak dopiero w tym do budynku Rogatki Wrocławskiej mają wejść ekipy remontowe. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Kalisza przejdzie gruntowną renowację.

Rogatka Wrocławska powstała w 1828 roku. Jest klasycystycznym, jednokondygnacyjnym budynkiem z namiotowym, czterospadowym dachem. Od strony zachodniej zdobi ją czterokolumnowy dorycki portyk.

Przez kilkadziesiąt lat – niemal do końca XIX wieku – obiekt pełnił swoją pierwotną funkcję. Z początkiem kolejnego stulecia ulokowano tam wagę miejską, która działała jeszcze na początku dwudziestolecia międzywojennego. Po zakończeniu drugiego ze światowych konfliktów budynek przekazano Polskiemu Związkowi Głuchych. W latach siedemdziesiątych Rogatka przeszła we władanie Stowarzyszenia Księgowych. 1997 rok to konkurs na zagospodarowanie obiektu i kolejna zmiana funkcji. Rogatkę przejęła wówczas cukiernia, a dwie dekady później wprowadziło się tam jedno z lokalnych stowarzyszeń samorządowych.

Teraz Rogatka Wrocławska, którą administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, nie ma najemcy ze względu na planowany remont. Obejmie on budynek w środku i na zewnątrz i będzie się odbywał pod kontrolą konserwatora zabytków. Chodzi o to, by budynek po remoncie wyglądał prawie dokładnie tak, jak w czasach, gdy pełnił swoją funkcję – czyli rogatki. Remont zabytku ma kosztować 568 tys. złotych, a prace mają się potrwać do maja.

Po zakończeniu remontu Rogatka Wrocławska stanie się centrum informacji turystycznej. Przybysze będą mogli tam uzyskać informacje o mieście i jego historii, kupić stosowną literaturę i przewodniki. Zdaniem władz Kalisza to odpowiednie miejsce na takie centrum.

UM Kalisz, el

Podziel się: