poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Kalisz: Pożar magazynu z niebezpiecznymi chemikaliami

Osiem jednostek straży pożarnej oraz specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Ostrowa Wielkopolskiego brały udział w gaszeniu pożaru magazynu pełnego toksycznych substancji.

O usunięcie toksycznej zawartości pojemników w tym magazynie władze Kalisza walczą od 2013 roku. Wtedy właśnie magazyn przy ulicy Wrocławskiej został wynajęty przez tajemniczą spółkę, która zapełniła go pojemnikami z nieznaną zawartością – i przepadła.

Policja wprawdzie znalazła mężczyznę, na którego została spisana umowa najmu, ale okazał się tylko “słupem”. Został wprawdzie skazany za przechowywanie bez zezwolenia i stosownych środków ostrożności na dwa lata więzienia, jednak wiadomo było, że za wywóz odpadów nie zapłaci, bo nie ma z czego. Problem utylizacji 3 ton niebezpiecznych odpadów spadł na barki władz Kalisza.

Miasto szukało przez całe lata firm, które podjęłyby się zadania, jednak przy środkach, jakie mogło zaoferować, żadna z nich nie chciała się tego podjąć. Koszt całości oszacowano na prawie 19 mln zł!

Ostatecznie miastu udało się zdobyć dodatkowe pieniądze na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i podpisało umowę z konsorcjum firm Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc oraz GEOCOMA Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Krakowa na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów do końca 2022 roku.

Wiadomo było, że zadania potrwa długo nie tylko ze względu na ilość substancji, ale też ich jakość. Tylko część zawartości magazynu będzie mogła trafić na składowisko odpadów niebezpiecznych. Reszta musi zostać spalona, i to w specjalnej spalarni. A najbliższa znajduje się w Niemczech…

Operacja usuwania rozpoczęła się w maju – a dziś pracownicy, którzy przyszli do pracy, do kolejnego etapu wyładowania zawartości magazynu, około godziny 10.00 zauważyli ogień. Natychmiast wezwali straż pożarną, ale ogień udało im się ugasić jeszcze przed przyjazdem strażaków. W pożarze nikt nie ucierpiał.

W akcji wzięło udział osiem jednostek straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Strażacy pomogli w dogaszaniu resztek pojemników, sprawdzili też, czy nie doszło do wycieku chemikaliów i czy ogień nie tli się gdzie w głębi magazynu. Na szczęście ani wycieku, ani pożaru w głębi magazynu nie stwierdzono.

Strona głównaWiadomości Kalisz / PleszewKalisz: Pożar magazynu z niebezpiecznymi chemikaliami