Jarosław Kaczyński, Ryszard Terlecki i Marek Kuchciński fot. Silar

Kaczyński o nowej ustawie o obronie ojczyzny: “chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne”

“Jeśli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, musimy działać zgodnie ze starą zasadą: chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne. Obecne siły zbrojne nie są na miarę potrzeb” – powiedział wicepremier podczas prezentacji założeń nowej ustawy o obronie ojczyzny.

Zdaniem wicepremiera do spraw bezpieczeństwa sytuacja Polski się zmieniła, zaostrzyła: “Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą” – mówił wicepremier.

Jako przykład przytoczył sytuację na granicy polsko-białoruskiej: “Mamy wojnę hybrydową, różne prowokacje, bardzo potężną armię rosyjską wspieraną przez słabszą armię białoruską, mamy nieustanne ćwiczenia armii rosyjskiej. To są ćwiczenia dla działań ofensywnych, to trzeba podkreślić”.

Jarosław Kaczyński podkreślił też, że nowa ustawa uporządkuje stan prawny – bo obecnie jest 14 ustaw, w tym m. in. ustawa z 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony.

Szczegółowe założenia nowej ustawy przedstawił Mariusz Błaszczak, szef MON.
“Zmieniamy drogę kandydata do służby” – wyjaśniał minister. – “Kwalifikacja do służby wojskowej będzie prowadzona przez MON. Zależy nam na tym, by była to możliwość dla młodych ludzi związania od razu swojej przyszłości z Wojskiem Polskim. Nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowej. Zasadnicza służba jest zawieszona, ale wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową”.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest przeznaczona dla ochotników, którzy odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe, a potem przez 11 miesięcy będą przechodzić szkolenie specjalistyczne. Jeśli je ukończą, będą mogli przystąpić do zawodowej służby wojskowej. Dzięki niemu Wojsko Polskie zyska kadrę wykwalifikowanych rezerwistów, którzy będą mieli pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej.

Zmienia się także warunki finansowe służby.
“Powołanie do dobrowolnej służby wojskowej na szkolenie zakończone przysięgą – uposażenie ok. 4400 zł brutto” – mówił minister. – “Zależy nam na tym, aby do wojska pozyskiwać także studentów uczelni cywilnych. Rozszerzymy także program. zachowujemy uprawnienia żołnierzy Wojska Polskiego. Wprowadzamy też nowe rozwiązania – świadczenie motywacyjne, dzięki którym doświadczeni żołnierze będą mogli dłużej służyć w wojsku”.

Nowa ustawa zapewni też zwiększenie budzetu na obronność i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego.
“Zdecydowanie odrzucamy koncepcję, która jest teraz modna, że armia powinna być niewielka, za to dobrze uzbrojona” – mówił wicepremier Kaczyński. – “Powinna być możliwie duża i dobrze uzbrojona. Bo wtedy ma moc odstraszania. Jeśli chcemy uniknąć tego najgorszego, czyli wojny, musimy działać zgodnie ze starą zasadą chcesz pokoju to buduj silne siły zbrojne. Obecne siły zbrojne nie są na miarę obecnych potrzeb, bo sytuacja się zmieniła, zaostrzyła się. Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą. Musi w razie potrzeby mieć możliwość naprawdę skutecznej obrony, także samodzielnie. Ponieważ mechanizm prowadzący do uruchomienia sił NATO trochę trwa”.

Jak doprecyzował wicepremier, siła naszej armii, siła ognia, możliwość oddziaływania na duże odległości musi być wielokrotnie zwiększona. To potężny wysiłek, ale chcemy, by Polska była państwem militarnie silnym, należącym do najsilniejszych. Taki jest nasz cel.

1 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze