Jurek Owsiak punktuje ministra Szumowskiego

“Szanowny Panie ministrze, hola, hola” – napisał Owsiak na swoim FB. – “Zanim Pan pójdzie leczyć chorych Polaków, proszę pilnie doprowadzić do wyjaśnienia nieprawdopodobnego zakupu przez Pana resort respiratorów za ponad 200 milionów złotych”.

Jurek Owsiak podkreślił, że on, jako prezes Fundacji WOŚP wie jaka jest odpowiedzialność za pieniądze – w przypadku fundacji społeczne, w przypadku ministerstwa publiczne.
“Proszę więc nie zostawiać żadnego pola domysłom i wraz ze swoim uśmiechniętym zastępcą na cito rozliczyć te zakupy. A potem… spokojnie może się Pan dymisjonować” – napisał Jurek Owsiak.

W dzisiejszym z kolei wpisie, zatytułowanym “Kłamstwa ministra Szumowskiego”, Jurek Owsiak odniósł się do wypowiedzi ministra Szumowskiego w TVN24. Minister tłumacząc się z zakupu respiratorów, których Polska nie otrzymała do dziś, a które kosztowały 200 mln zł, powiedział, że Fundacja WOŚP zamówiła respiratory i także ich nie otrzymała.
“To kłamstwo” – dementuje Jurek Owsiak. – “Fundacja zakupiła 34 respiratory (w tym 10 transportowych), bo tylko tyle w maju można było kupić. Chcieliśmy kupić kolejne 37 respiratorów od światowej firmy, ale termin dostawy był tak odległy, że z tego zakupu zrezygnowaliśmy. Ponieważ one były już rozdysponowane do szpitali, wysłałem do pana ministra zapytanie, czy z tej ogromnej, zamówionej przez jego resort, puli respiratorów może te 37 wysłać pod wskazane przez nas adresy. Pan minister wyraził zgodę, ale do dnia dzisiejszego po tym sprzęcie ani widu, ani słuchu.

Przypominam panu ministrowi, że w momencie afery z maseczkami, które zakupiło ministerstwo, które z wielkim hukiem dostarczono do Polski największym samolotem świata i które okazały się bezużyteczne, pan minister osobiście zajął się zakupem także naszych maseczek. Ministerstwo poddało je badaniom i okazało się, że według polskich standardów nie trzymały one jakości. Natychmiast wszczęliśmy procedury z firmą, u której je zakupiliśmy i po kilku dniach cała transakcja została unieważniona, pieniądze zwrócone, a maseczki przekazane do Fundacji jako darowizna. Wszystkie te maseczki rozdysponowaliśmy, informując, że spełniają tylko podstawową funkcję zabezpieczenia medycznego”.

Jurek Owsiak zauważył, że po raz kolejny minister przytacza przykład fundacji, która na walkę z koronawirusem wydała 48.765.372,46 zł społecznych pieniędzy – ale która także bardzo dokładnie wszystkie te środki rozliczyła.
“I tego się trzymajmy” – podsumował prezes Fundacji WOŚP. – “Ja ponawiam pytanie, panie ministrze, czy rozliczy Pan wszystkie pieniądze, co do złotówki, na zakup respiratorów, bo Pana odpowiedź w tym samym programie, że „kontrahent” informuje, że wszystkie pieniądze zostaną zwrócone, dla mnie jest absolutnie niewiarygodna. Takiego kontrahenta i jego możliwości sprawdza się przed, a nie po dokonaniu transakcji. Bardzo proszę o sprostowanie nieprawdy, którą pan powiedział na temat respiratorów w TVN24”.

el

Dodaj komentarz

avatar