Jezioro i rekreacja zamiast kopalni. Prace już się rozpoczęły

kopalnia, węgiel brunatny fot. herbert2512, pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

W Warence pod Turkiem zamiast kopalni węgla brunatnego Adamów ma powstać jezioro, a nad nim plaża i osiedle domków letniskowych. 19 stycznia radni uchwalili zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, planowanie inwestycji może więc się rozpocząć.

Przyszły ośrodek rekreacyjny obejmie teren o powierzchni około 70 ha, zajmowanych obecnie przez kopalnię, jak podaje portal „iturek.net”. W miejscu dawnych odkrywek, wzdłuż drogi łączącej Warenkę z Turkiem, powstanie zbiornik wodny z infrastrukturą rekreacyjną taką jak plaże, drogi rowerowe, place zabaw. Zaplanowano tam też także osiedle domków letniskowych i jednorodzinnych złożone ze 270 domków.

Radni gminy Turek 19 stycznia uchwalili zmiany w studium, które umożliwią uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – a on z kolei umożliwi faktyczną realizację zaplanowanej inwestycji. To w większości tereny Skarbu Państwa i będące w wieczystym użytkowaniu osób prawnych, więc te kwestie nie staną na przeszkodzie w realizacji planu.

Budowa terenów rekreacyjnych w Warence będzie się odbywać w trzech etapach i potrwa kilka lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: