Jarocin: Śledztwo przeciwko Jarocie Jarocin

stadion Jaroty Jarocin fot. KPP Jarocin
Prokuratura Rejonowa w Jarocinie wszczęła śledztwo wobec organizatora meczu piłkarskiego pomiędzy Jarotą Jarocin a Nielbą Wągrowiec. W meczu wzięło udział znacznie więcej kibiców niż pozwalają na to obostrzenia pandemiczne.

6 czerwca jarocińscy policjanci, wspierani przez mundurowych z poznańskiego Oddziału Prewencji Policji, zabezpieczali mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami Jaroty Hotel Jarocin i Nielbą Wągrowiec.

Mecze pomiędzy Jarotą a drużyną z Wągrowca zawsze wzbudzają wiele emocji, ponieważ kibice obu zespołów nie pałają do siebie sympatią. Dlatego do zabezpieczenia spotkania skierowane zostały wzmożone siły policyjne. Mundurowi mieli czuwać także nad porządkiem po zakończeniu meczu.

Organizator spotkania zapewniał policję, że mecz nie będzie miał charakteru imprezy masowej, a liczba kibiców nie przekroczy 200 osób. Ale pomimo zapewnień ostatecznie na stadion weszło ponad 400 osób, a podczas meczu i bezpośrednio po nim doszło do kilku incydentów z udziałem kibiców obu drużyn.

Już w pierwszej połowie meczu w sektorze kibiców drużyny Nielby odpalonych zostało 11 petard hukowych, które spadły na bieżnię wokół boiska. Jeden z kibiców dokonał także pokazowego spalenia szalika z elementami gospodarzy. Kibice Jaroty natomiast do tzw. „oprawy meczowej” odpalili kilkadziesiąt świetlnych, dymnych i hukowych rac oraz petard. Podczas drugiej połowy meczu kibice drużyny przyjezdnej sforsowali bramę swojego sektora.

Bezpośrednio po zakończeniu spotkania kibice gospodarzy usiłowali doprowadzić do konfrontacji z kibicami zespołu z Wągrowca, jednak policjanci z OPP w Poznaniu uniemożliwili im to. W kierunku umundurowanych funkcjonariuszy poleciały kamienie i butelki rzucane przez grupę miejscowych kibiców.

W związku z tym zdarzeniem policjanci w trakcie zabezpieczenia meczu ukarali mandatami karnymi trzy osoby, wobec dwóch kolejnych osób skierowane zostaną do sądu wnioski o ukaranie za popełnione wykroczenia zakłócania porządku publicznego i zaśmiecanie. Na podstawie zapisów z monitoringu oraz nagrań policyjnych typowane są kolejne osoby, które podczas tego spotkania złamały prawo. Prowadzone sprawy o wykroczenia wobec kibiców dotyczą zakłócania porządku publicznego, naruszeń przepisów porządkowych w związku z niestosowaniem się do regulaminu stadionu.

Na podstawie materiału zebranego przez policję prokurator rejonowy w Jarocinie podjął decyzję o wszczęciu śledztwa dotyczącego złamania przez organizatora przepisów Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizacja imprez o takim statusie wymaga zaangażowania zdecydowanie większych sił i środków zarówno ochrony jak i policji, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom postronnym i zapobiec burdom podczas meczu oraz po jego zakończeniu. Działanie to w sposób rażący naruszyło przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Organizatorowi spotkania grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.

KPP Jarocin

Podziel się: