Nocny Tropiciel fot. 12WBOT

Jarocin: Ćwiczenia wielkopolskich terytorialsów. “Doświadczenie zdobyte podczas ćwiczenia zaprocentują w przyszłości”

Nad Koźminem Wielkopolskim w nocy rozbił się samolot. Zaginęło 10 osób – to na szczęście tylko ćwiczenia wielkopolskich terytorialsów w ramach ogólnopolskich manewrów poszukiwawczo-ratowniczych “Nocny Tropiciel”.

Ćwiczenia zorganizowała grupa „Szukamy i Ratujemy” z Ostrowa Wielopolskiego i były to już drugie manewry przez nią przygotowane. Tym razem akcję zorganizowano i przeprowadzono z okazji Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej.

Tematem ćwiczeń było rozbicie się samolotu w miejscowości Józefów w gminie Koźmin Wielkopolski. Na jego pokładzie znajdowało się dwóch pilotów i grupa 10 skoczków spadochronowych. W samolocie dochodzi do awarii silników – skoczkowie spadochronowi podejmują decyzję o wyskoczeniu z niego i nie wiadomo, gdzie wylądowali. Samolot w momencie uderzenia o ziemię staje w płomieniach.

Zadaniem uczestników ćwiczeń było odnalezienie skoczków, sprawdzenie, w jakiej są kondycji, a także zabezpieczenie i przewiezienie do szpitala, gdyby tego wymagali.

W akcji poszukiwawczo-ratowniczej biorą udział nie tylko terytorialsi z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale też funkcjonariusze policji, straży pożarnej i grupy SiR. Służby mundurowe i członkowie SIR postanowili połączyć siły i przećwiczyć wspólne działania na wypadek takich zdarzeń losowych.

– Jestem przekonany, że udział w manewrach, doświadczenie zdobyte podczas ćwiczenia zaprocentują w przyszłości w czasie realnych działań mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego – podkreślił ppłk Tomasz Woźniak, dowódca 124 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi sprawdzili swoje umiejętności zarówno w działaniach ratowniczych, jak i poszukiwawczych osób rannych i zaginionych. Była to też okazja do testowania specjalnej aplikacji SiR, która pomaga w prowadzeniu działań. Warunki poszukiwań były trudne, gdyż akcja prowadzona była w nocy w gęstym lesie oraz w pobliżu akwenów wodnych. Każda grupa otrzymała swój sektor odpowiedzialności. Ćwiczenia zakończyły się sukcesem. Wszystkim poszkodowanym udzielono pomocy, a osoby zaginione zostały odnaleziony przez służby i ratowników.

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze