Jaka jest optymalna odległość kanapy od telewizora?

Aranżując wnętrze większość z nas ma problem z utrzymaniem właściwych proporcji. Ma to związek między innymi z faktem, że statystyczny Polak żyje w mieszkaniu, a w tych zwykle trudno o duży salon na otwartym planie. To stwarza pewne wyzwania, co jednak wcale nie musi oznaczać, że nie da się stworzyć wygodnej przestrzeni wypoczynkowej.

Zarówno technologie w przypadku sprzętów RTV, jak i nowoczesne meble tapicerowane pozwalają na rozwiązanie tego rodzaju łamigłówek. Umieszczenie kanapy w optymalnej odległości od telewizora ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale też dla zdrowego wzroku.

Gdzie umieścić telewizor?

Na początek warto ustalić, w jakim miejscu będzie stał lub wisiał nasz telewizor. Jeśli mamy dla niego pustą ścianę, możemy zaszaleć z większą przekątną ekranu. Z tym jednak warto uważać, jeśli mamy ograniczone pole manewru z odległością kanapy. Większy ekran sprawdzi się też tam, gdzie będzie ustawiony na dość niskiej szafce – dzięki temu widzowie nie będą musieli opuszczać wzroku. Telewizor warto też umieścić w takim miejscu, które nie będzie znajdowało się na drodze naszego ciągu komunikacyjnego. Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, gdzie i kiedy w mieszkaniu pada światło słoneczne. Choć wiele ekranów jest wyposażonych w technologie łagodzące odbijanie się promieni słonecznych, to i tak lepiej tego unikać. Najważniejsze jest jednak to, jaka odległość kanapy od telewizora powinna zostać zachowana.

Kanapa a telewizor – jaka odległość?

Choć przy wyborze modelu telewizora czy kanapy do salonu chciałoby się kierować wyłącznie wygodą, dużą przekątną i modą, to jednak zawsze należy mieć na uwadze względy praktyczne. Istnieje pewna bardzo prosta zasada, którą łatwo zapamiętać, a która pozwala ocenić, na jak duży telewizor możemy sobie pozwolić lub w jakiej odległości od sofy go umieścić. Według tej zasady odległość między ekranem telewizora a wzrokiem widza powinna być minimalnie dwa razy taka, jak szerokość ekranu i nie większa niż jego czterokrotność.

Rozdzielczość ekranu telewizora a odległość od kanapy

Jednak nie tylko szerokość telewizora czy jego przekątnej ma znaczenie, ale też jego rozdzielczość. Tu dopasowanie odległości może okazać się nieco bardziej problematyczne. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nowoczesne technologie pozwalają na siedzenie bliżej ekranu bez szkody dla wzroku niż to miało miejsce w starszych modelach. Dlatego kolejną zasadą, którą można przyjąć jest wprowadzenie odległości 4-4,5 cm na każdy cal przekątnej ekranu w rozdzielczości HD i Full HD. Jeśli kupujemy telewizor o przekątnej 50 cali, kanapa powinna znajdować się w odległości minimum 200 cm od ekranu.

Mam już telewizor – jaką kanapę wybrać?

Doba pandemii pokazała nam, jak ważna jest funkcjonalna aranżacja mieszkania, a szczególnie wspólnej przestrzeni wypoczynkowej. Nowoczesne meble tapicerowane są już nie tylko wygodne, ale wręcz zapewniają możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb. Dla rodziny dobrym rozwiązaniem jest narożnik, który pomieści wszystkich domowników, a często także gości. Ważną zaletą jest możliwość wyboru modelu o wysokim oparciu zapewniającym wygodną pozycję podczas relaksu przed telewizorem, ale też zastosowanie nowoczesnych tkanin. Ma to znaczenie szczególnie dla rodzin z małym dziećmi. Tego rodzaju materiały są przyjemne w dotyku, występują w szerokiej gamie kolorystycznej, a jednocześnie powstają w taki sposób, który ułatwia utrzymanie ich w czystości. To doskonałe rozwiązanie na wspólne seanse z ulubioną bajką, filmem czy serialem.

Artykuł sponsorowany

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze