Jak znaleźć grób na którymś z poznańskich cmentarzy?

cmentarz, Górczyn fot. L. Łada

Poznańskie nekropolie są duże i jeśli nie bywa się na nich często – można mieć problem ze znalezieniem grobu. I tu pomoże wyszukiwarka grobów działająca na stronie miasta. Dodatkowo umożliwia ona też odnalezienie mogił Powstańców Wielkopolskich, a także olimpijczyków.

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej Poznania w zakładce „cmentarze”. Gdy się w nią kliknie, pojawia się formularz, w który trzeba wpisać dane poszukiwanej osoby: imię, nazwisko lub datę pogrzebu.
„Wystarczy podać dowolne informacje z listy – np. samo nazwisko lub fragment daty, ale wtedy liczba znalezionych nazwisk będzie dużo większa” – informują władze miasta. – „Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o miejscu pochówku: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych. W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że informacja o grobie nie zostanie wyświetlona. Jeśli tak się stanie, wówczas przy wynikach wyszukiwania pojawią się dane kontaktowe – np. numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można zgłosić błąd”.

Dzięki wyszukiwarce można też zlokalizować groby Powstańców Wielkopolskich, a także olimpijczyków, pochowanych na poznańskich cmentarzach – tu przy lokalizacji pojawia się krótki opis sportowej kariery zmarłego. Groby olimpijczyków na cmentarzach są też oznakowane tabliczkami, na których oprócz imienia i nazwiska oraz miejsca i roku Olimpiady wykuto charakterystyczny znak z pochodnią i pięcioma kołami. To inicjatywa Poznańskiego Stowarzyszenia Olimpijskiego.

Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne (Junikowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli. Dzięki połączeniu z mapami nekropolii można wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego grobu. Wyszukiwarka jest dostępna także w aplikacji Smart City, w zakładce opcje dodatkowe.

Podziel się: