Jak przygotować etykiety termokurczliwe?

fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Etykiety na opakowania mogą mieć wiele rodzajów. Najpopularniejsze są tradycyjne nalepki. Nie zawsze się jednak sprawdzają – w takiej sytuacji należy sięgnąć po inne rozwiązanie. Dobrym wyborem są etykiety termokurczliwe, czyli shrink sleeve. Czym są i jak powstają?

Czym są etykiety termokurczliwe? Charakterystyka

Etykiety termokurczliwe, znane też jako shrink sleeve lub po prostu sleeve, stanowią specjalny rodzaj nalepek. Wyróżnia je materiał wykonania i jego właściwości. Tego rodzaju naklejki zrobione są z syntetycznej folii (PET lub PVC), która charakteryzuje się termokurczliwością. Oznacza to, że pod wpływem działania wysokiej temperatury się kurczy. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do opakowania, na które została nałożona etykietka, bez względu na jego kształt. Ponadto etykiety shrink sleeve wyróżniają się sporą trwałością oraz odpornością na wilgoć i inne niekorzystne czynniki. Z tego względu stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie sprawdzą się tradycyjne etykietki samoprzylepne. Najczęściej shrink sleeve wykorzystuje się w branży spożywczej, kosmetycznej i chemicznej.

Kto przygotowuje etykiety shrink sleeve?

Przygotowanie etykiet termokurczliwych wymaga odpowiedniej technologii. Nie można więc wykonać ich we własnym domu. Należy zlecić realizację tych nalepek profesjonalnej firmie poligraficznej. Najlepiej, by takie przedsiębiorstwo specjalizowało się w drukowaniu etykiet. Dzięki temu ma się większą pewność, że projekt zostanie zrealizowany we właściwy sposób. Dobra drukarnia etykiet sleeve stanowi więc gwarancję wysokiej jakości.

Jak powstają etykiety sleeve?

Proces powstawania etykiet termokurczliwych dzieli się na kilka etapów. Najpierw należy oczywiście przygotować ich projekt. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na to, na jakie opakowanie będzie się nakładało etykietę – ważny jest jego kształt i rozmiar. Na tej podstawie można dostosować wzór nalepki oraz grubość folii, z której zostanie wykonana.

Przygotowanie projektu należy do klienta zlecającego wydruk etykiet firmie poligraficznej (za dalsze etapy odpowiada już drukarnia). Kolejnym krokiem jest właściwe wykonanie nadruku na folii. W przypadku etykiet termokurczliwych może on zajmować całą ich powierzchnię. Zadruk odbywa się przy pomocy wysokiej jakości farb. Możliwe jest też zastosowanie dodatkowych zdobień, np. lakierowania.

Następnym krokiem jest uformowanie zadrukowanych etykiet w kształt rękawów. Kolejny etap to zwinięcie ich w rolki albo pocięcie na gotowe kawałki (każdy kawałek to jedna etykieta). Po wykonaniu tej czynności etykiety shrink sleeve są już gotowe – pozostaje nałożyć je na konkretne opakowania. Jak to zrobić? Najpierw na nakłada się na nie rękaw, a następnie oddziałuje na folię wysoką temperaturą. Za emisję energii cieplnej odpowiada zazwyczaj specjalny tunel: parowy lub elektryczny. Pod wpływem ciepła etykieta kurczy się i idealnie dostosowuje do kształtu opakowania nawet wtedy, gdy jest on fantazyjny i niestandardowy.

Artykuł sponsorowany

Podziel się: