Jak Poznań będzie obchodził Święto Konstytucji 3 Maja?

Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych na początek i uroczysta defilada na zakończenie uroczystości. A wszystko na placu Wolności w Poznaniu 3 maja od godziny 11.15. Wcześniej zostanie odprawiona msza św. w farze.

O godzinie 10.30 z okazji święta 3 maja, 232. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji,zostanie odprawiona msza św. w poznańskiej farze. Po mszy, o godzinie 11.15, na placu Wolności specjalny koncert zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Główne uroczystości rozpoczną się natomiast w samo południe odegraniem hymnu państwowego. Po podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana zostanie preambuła do Konstytucji 3 Maja, a żołnierze oddadzą salwę honorową. Pododdziały wystawią: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna. W tym roku dołączy także kompania honorowa wystawiona przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina, która zazwyczaj bierze udział w obchodach w Warszawie.

Następnie przemówienie wygłosi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, a uroczystości na placu Wolności zakończy defilada pododdziałów.

W związku z obchodami od 10.30 do 13.30 na placu Wolności i sąsiednich ulicach będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu.
„Od godz. 10.30 dynamicznie zamykane dla ruchu pojazdów będą kolejne odcinki ul. Nowowiejskiego od ul. Kościuszki do pl. Wolności, w tym skrzyżowania ul. Nowowiejskiego z ul. Młyńską i ul. 23 Lutego” – informuje Urząd Miasta Poznania. – „Na czas defilady pododdziałów ok. godz. 11.45-12.00 oraz ok. 12.45-13.00 wstrzymywany będzie także ruch jezdnią po północnej stronie placu Wolności, w tym dojazd do parkingu podziemnego. Wyłączona zostanie ul. F. Nowowiejskiego na odcinku od ul. 23 Lutego do pl. Wolności”.

Ruch w okolicy płyty placu będzie regulowany na bieżąco, a kierowcy muszą się liczyć z tym, że wjazd i wyjazd z parkingu pod płytą placu może być czasowo utrudniony podczas przemarszu pododdziałów.

Podziel się:

Ostatnio dodane: