Jak podróżują mieszkańcy aglomeracji poznańskiej? Naukowcy zbadają mobilność

Międzynarodowe Targi Poznańskie Poznań fot. Sławek Wąchała

Pracownicy Wydziału Socjologii UAM chcą zbadać mobilność mieszkańców aglomeracji poznańskiej ich zachowania transportowe. Będą sprawdzać, jak i czym się przemieszczają oraz jak oceniają środki transportu.

„Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji” – wyjaśniają naukowcy powód przeprowadzenia badania. – „Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; kto jeździ autem, a kto rowerem; kogo odstraszają ceny biletów na autobus albo dokąd można tanio polecieć samolotem. Brakuje nam jednak rzetelnych danych”.

Te rzetelne dane ma dać właśnie przeprowadzone badanie. Naukowcy chcą uzyskać odpowiedź na pytania, w jaki sposób, jak często i na jakie odległości przemieszczają się na co dzień osoby zamieszkujące Poznań i okoliczne gminy, w jaki sposób i dokąd podróżują poza miasto, jakie mają nastawienie do różnych środków transportu i czy transport w mieście odpowiada na ich potrzeby.

Zbieranie danych trwa od listopada 2022 i obejmuje siedemnaście gmin aglomeracji poznańskiej, czyli osoby mieszkające w gminach: Poznań, Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Suchy Las, Czerwonak, Murowana Goślina, Swarzędz, Pobiedziska, Nekla, Kostrzyn, Kleszczewo, Kórnik, Puszczykowo, Mosina, Luboń, Komorniki i Dopiewo. Ankieterzy odwiedzają wylosowane mieszkania i pomagają wypełnić kwestionariusz, ale chętni mogą też sami wypełnić ankietę badaczy na specjalnej podstronie portalu UAM. Samo badanie trwa do 26 lutego.

Podziel się:

Ostatnio dodane: