piątek, 29 marca, 2024

Jak naładować akumulator – czym są prostowniki i jak z nich korzystać?

Od czasu do czasu, z różnych przyczyn, akumulator znajdujący się w naszym samochodzie może ulec rozładowaniu. Co powinniśmy wtedy zrobić?

Najlepiej naładować taki akumulator za pomocą prostownika. Jak się za to zabrać? W poniższym artykule podpowiadamy, jak samodzielnie naładować akumulator. Ponadto dokonujemy krótkiego omówienia popularnych rodzajów prostowników.

Samodzielne ładowanie akumulatora

Jeżeli chcemy własnoręcznie naładować akumulator, konieczne będzie wyjęcie go z samochodu lub przynajmniej zdjęcie klem. Istotną kwestią jest odcięcie wszelkich połączeń akumulatora z urządzeniami elektrycznymi. Pozostawienie podłączonych urządzeń bądź klem będzie bowiem skutkować wydłużeniem procesu ładowania. Ponadto, może spowodować zniszczenie sprzętu.

Kiedy po odcięciu wszelkich połączeń, podłączymy kable prostownika, następnym krokiem powinno być przypięcie tzw. krokodylków do plusa i minusa na baterii. Następnie pozostaje nam czekać, aż akumulator się naładuje. Bardzo ważne jest, aby podczas procesu ładowania, nie podchodzić do do akumulatora z otwartym ogniem. Grozi to bowiem niebezpieczną eksplozją.

Rodzaje prostowników dostępnych na rynku

Główne typy prostowników, które możemy dziś dostać, to prostowniki standardowe oraz mikroprocesorowe. Oba rodzaje prostowników znajdziemy np. w sklepie internetowym iParts.pl.

Prostowniki standardowe nazywają się tak ze względu na nieskomplikowaną budowę. Dzięki swojej konstrukcji są one stosunkowo tanie. Jeżeli posiadamy samochód osobowy, to ten rodzaj prostowników z pewnością będzie dla nas wystarczający. Warto jednak pamiętać, że prostowniki standardowe nie posiadają zazwyczaj żadnych systemów, które zabezpieczałyby proces ładowania.

W przypadku prostowników mikroprocesorowych, mamy do czynienia z dużo bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. W tego rodzaju prostownikach znajdziemy rozbudowane funkcje ładowania, co pozwala na łatwiejszą i bezpieczniejszą eksploatację. Urządzenia tego typu stabilizują napięcie powstające w procesie ładowania, a ponadto, w momencie, w którym akumulator jest w pełni naładowany, automatycznie się wyłączają. Dodatkowo, prostowniki mikroprocesorowe umożliwiają pracę buforową, dzięki czemu nie ma konieczności odłączania ich od akumulatora bezpośrednio po zakończeniu procesu ładowania.

Kupno prostownika – na co zwrócić uwagę?

Każdy prostownik dostępny na rynku odznacza się konkretnymi parametrami. Warto wiedzieć, na co dokładnie należy zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zakupu. Główne kryteria, jakie należy uwzględnić, to ciężar i wymiary prostownika, napięcie wyjściowe, prąd ładowania skuteczny, oraz rodzaj akumulatora, który zamierzamy ładować przy pomocy danego prostownika. Prąd ładowania skuteczny powinien osiągać wartość 0,1 pojemności akumulatora, który zamierzamy ładować. Napięcie wyjściowe musi być równe napięciu pracy akumulatora. Na rynku znajdziemy m.in. prostowniki o napięciu 6V/12V oraz 12V/24V. Kupując prostownik w iParts.pl, mamy do dyspozycji modele charakteryzujące się różnymi parametrami oraz dedykowane do różnych rodzajów akumulatorów. Dzięki temu z pewnością uda nam się znaleźć produkt, który będzie w stanie ładować akumulator znajdujący się w naszym samochodzie.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyJak naładować akumulator – czym są prostowniki i jak z nich korzystać?