Specjalna aplikacja przygotowana przez miasto pozwoli znaleźć grób na cmentarzu. W dniu Wszystkich Świętych pomoże szczególnie tym, którzy nie wiedzą lub nie pamiętają, gdzie leżą ich bliscy.

Wyszukiwarkę grobów można znaleźć na stronie internetowej: poznan.pl/cmentarze. Pomoże ona wszystkim poznaniakom, którzy nie pamiętają dokładnej lokalizacji mogiły. Przyda się też osobom spoza Poznania, które przyjeżdżają do miasta po wielu latach, by odwiedzić bliskich na cmentarzu. Aplikacja połączona jest z mapami cmentarzy, dzięki czemu pozwala wyznaczyć i wydrukować plan dojścia do wybranego miejsca.

Jak znaleźć informacje o grobie? Po kliknięciu w zakładkę „Wyszukiwarka” pojawia się formularz, w którym trzeba umieścić dane potrzebne do znalezienia grobu: imię lub nazwisko, lub datę pogrzebu. Wystarczy podać dowolne kryteria z tej listy – np. samo nazwisko, lub fragment daty, ale wtedy lista znalezionych nazwisk będzie odpowiednio dłuższa. Jeśli będzie dłuższa niż 100 osób, system wyświetli odpowiedni komunikat z informacją o konieczności zawężenia kryteriów (np. dodania daty pogrzebu). By ułatwić odnalezienie właściwej osoby, system prezentuje również datę urodzenia.

Gdy wyszukiwarka znajdzie dane, które odpowiadają wpisanym kryteriom, wyświetli informacje o mogile: podpowie, czy to grób pojedynczy czy rodzinny i ile osób jest w nim pochowanych.

W wyjątkowych przypadkach mogą się zdarzyć, że informacja o grobie nie zostanie wyświetlona. Jeśli tak się stanie, wówczas przy wynikach wyszukiwania pojawią się dane kontaktowe – np. numer telefonu lub adres e-mail, pod którym można zgłosić błąd.

Projekt jest otwarty – ciągle będzie rozwijany, a wyszukiwarka uzupełniana o nowe funkcje. Dane o pochówkach są aktualizowane cztery razy w roku, pod koniec stycznia, kwietnia, lipca i października. Wyszukiwarka obejmuje 23 nekropolie z terenu Poznania, w tym największe cmentarze komunalne (Junikowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli. W tym roku wyszukiwarka została uzupełniona o cmentarz na Głuszynie.

Dane i zasoby wyszukiwarki mogił są też dostępne w aplikacji „Sakralny Poznań” (dla systemu operacyjnego Android), którą można pobrać z platformy Google Play.

Autor: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: