Jadwiga Emilewicz znów w rządzie. „Dziękuję Panu Premierowi i Ministrowi za zaufanie”

Grzegorz Puda, Jadwiga Emilewicz fot. J. Emilewicz TT

Posłanka PiS, która startowała z Poznania, została powołana na pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej.

Informację podało już Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, potwierdziła ją też sama zainteresowana na swoim profilu na Twitterze.
„Zostałam powołana przez premiera Mateusza Morawieckiego na pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej” – napisała. – „Omówiłam z szefem resortu, ministrem Grzegorzem Pudą plan działania. Dziękuję Panu Premierowi i Ministrowi za zaufanie”.

Według MFiPR, Jadwiga Emilewicz będzie odpowiedzialna za wspieranie współpracy pomiędzy administracją rządową, agencjami wykonawczymi oraz innymi organizacjami, które realizują polsko-ukraińską współpracę, zwłaszcza jeśli chodzi odbudowę Ukrainy. Będzie także reprezentować rząd w rozmowach ze stroną ukraińską, jeśli chodzi o tę współpracę.

Jak jednak podał Głos Wielkopolski, Jadwiga Emilewicz w nieoficjalnych rozmowach z politykami Prawa i Sprawiedliwości była wymieniana też jako „jedynka” na liście w najbliższych wyborach, a nawet kandydatkę na prezydenta Poznania. Według gazety ma nie tylko poparcie szefów PiS, ale także części konserwatywnych środowisk naukowych i biznesowych w Poznaniu.

Czy w takim razie jej awans ma wzmocnić jej pozycję przed startem w wyborach na prezydenta Poznania? Na odpowiedź na to pytanie jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, zwłaszcza że od kilku miesięcy mówi się o kandydaturze posła Bartłomieja Wróblewskiego na to stanowisko – co prawda nieoficjalnie.

Przypomnijmy, że Jadwiga Emilewicz w latach 2015 – 2018 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, a w latach 2019-2020 została ministrem przedsiębiorczości i technologii. Choć pochodzi z Krakowa, w 2019 roku startowała z listy PiS w Poznaniu i weszła do Sejmu. W 2020 roku odeszła z Porozumienia, koalicyjnej partii PiS, a obecnie jest członkinią klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się:

Ostatnio dodane: