Jacek Kurski fot. Twitter

Jacek Kurski znów jest prezesem TVP

Dziś, 7 sierpnia, Rada Mediów Narodowych ponownie powierzyła Jackowi Kurskiemu stanowisko prezesa Telewizji Polskiej po czterech miesiącach przerwy.

Informację jako pierwszy podał Press.pl. Przypomnijmy, że Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa TVP przez radę Mediów Narodowych w marcu tego roku – rzekomo na żądanie prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent miał powiedzieć, że jeśli Jacek Kurski nie odejdzie, to on nie podpisze ustawy przekazującej 2 mld zł na TVP.

Jacek Kurski został odwołany, ale już po niespełna trzech miesiącach wrócił do TVP najpierw jako doradca, później jako członek zarządu. Już wtedy media spekulowały, że to tymczasowe stanowisko, z którego znów będzie mógł sięgnąć po stanowisko prezesa, ale nie zrobi tego, dopóki nie odbędą się wybory prezydenckie, by nie zmniejszyć szans Andrzeja Dudy w wyborach. Spekulacje były o tyle uzasadnione, że TVP nie miała przez cały ten czas prezesa, a jedynie pełniącego obowiązki, którym był Maciej Łopiński.

Wybory się odbyły, nowy – stary prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę i spekulacje mediów okazały się prawdziwe. Rada Mediów Narodowych 7 sierpnia zadecydowała o tym, że to Jacek Kurski będzie prezesem TVP. Jak informuje Press.pl, za jego kandydatura głosowali Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka – wszyscy to politycy PiS. Przeciwko byli Juliusz Braun (rekomendacja PO) i Grzegorz Podżorny (rekomendacja Kukiz’15). Kontrkandydatem Jacka Kurskiego był producent Maciej Pawlicki.

el