Jacek Jaśkowiak wybiera podróże koleją. „Zachęcam do podróżowania pociągiem”

Jacek Jaśkowiak fot. FB J. Jaśkowiak

Konkurencyjne cenowo i bardziej przyjazne środowisku – takie są podróże pociągiem zdaniem Jacka Jaśkowiaka, który zachęca wszystkich do wybierania tego rodzaju transportu, zwłaszcza na wyjazdy na ferie.

Prezydent wrzucił wpis zachęcający do korzystania z kolei na swój profil na FB.
„Wkrótce zaczynają się ferie. Zachęcam do podróżowania do miejsc zimowego wypoczynku pociągiem” – napisał. – „Sam przetestowałem ostatnio bezpośrednie połączenie z Poznania do Szklarskiej Poręby, które jest bardzo konkurencyjne cenowo – niecałe 50 zł, a do tego dużo bardziej ekologiczne od podróży autem, bo wybierając kolej, emitujemy średnio pięciokrotnie mniej CO2. W moim przypadku, jadąc samemu do Szklarskiej Poręby samochodem spalającym 8 l benzyny na 100km, emituję ponad 70 kg CO2. Podróż pociągiem na tej trasie to średnio 7kg CO2 na pasażera”.

Ale komentujący raczej nie podzielają jego zdania. Zwrócili uwagę, że to dobre rozwiązanie, jeśli się jedzie samotnie i tylko z laptopem. Gdy w grę wchodzi czteroosobowa rodzina – to już nie jest ani tanio, ani wygodnie, zwłaszcza jeśli się doliczy bagaż typu narty.

„W Polsce podróż PKP powiedzmy z Warszawy do Wrocławia w rodzinie 2+2 wychodzi jakieś 3x więcej niż autem” – zauważa jeden z komentujących. Inny zwraca uwagę na to, że pociągi bardzo często się spóźniają, bywają też mocno zatłoczone. Po podróży dłuższej o kilka godzin i w tłoku raczej trudno będzie namówić pasażera na kolejną taką podróż. Kolejna komentatorka dodaje, że od stacji PKP trzeba się jeszcze dostać do miejsca noclegu, które wcale nie musi być blisko. Dotarcie tam na piechotę, z rodziną, bagażami i nartami, w terenie górskim to średnia przyjemność, a często niewykonalna.

Wiele osób przypomniało też, że podróż pociągiem trwa – w przypadku Szklarskiej Poręby – znacznie dłużej niż samochodem, no i że wzrosły cen biletów PKP w ostatnim czasie. Podkreślano niezadowalający stan infrastruktury, tak pociągów, jak dworców, czego dworzec PKP w Poznaniu jest najlepszym przykładem. Padło też pytanie o planowaną przebudowę dworca – i tu prezydent odpowiedział, że jest dobrej myśli, ponieważ ostatnio rozmowy z PKP PLK bardzo przyspieszyły.

Podziel się:

Ostatnio dodane: