Jacek Jaśkowiak: „Jedynym sposobem, żeby poradzić sobie z tym, co się dzieje, jest zmiana władzy”

Prezydent Poznania zabrał głos w dyskusjach dotyczących możliwego polexitu, a wywołanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. „Jedynym sposobem, żeby poradzić sobie z tym, co się dzieje, jest zmiana władzy” – napisał w mediach społecznościowych.

Jacek Jaśkowiak na swoim profilu na FB udostępnił link do „Gazety Wyborczej”, która zamieściła jego obszerną wypowiedź na ten temat. A link opatrzył komentarzem: „Jedynym sposobem, żeby poradzić sobie z tym, co się dzieje, jest zmiana władzy. A zrobić to możemy tylko wtedy, jeśli będziemy potrafili rozmawiać bez zacietrzewienia i wybrać tych, którzy będą chcieli utrzymać nas w Unii Europejskiej. Będę walczył o to, żebyśmy byli normalnym, demokratycznym krajem. Apeluję, byśmy potrafili się wznieść ponad podziały”.

Przypomnijmy, że 7 października TK orzekł, że przepisy prawa europejskiego w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę – są niezgodne z Konstytucją RP. Niezgodne są także przepisy Traktatu o UE, bo Polska nigdy nie przekazała Unii Europejskiej kompetencji kształtowania polskiego wymiaru sprawiedliwości, więc UE nie może tych kompetencji wykonywać, jako że oznacza utratę przez Polskę suwerenności prawnej.