Hipodrom Wola oficjalnie przejęty przez MTP. Będzie wielki remont!

Hipodrom Wola, wizualizacja fot. MTP

“Hipodrom Wola stanie się najbardziej prestiżowym i jednym z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w tej części Europy” – zapewnia Grupa MTP. 30 czerwca Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę o włączeniu hipodromu do struktury MTP.

Hipodrom Wola to 46-hektarowy teren między Strzeszynkiem a Rusałką, w którym szkolenia jeździeckie i zawody odbywają się od ponad 100 lat. Jednak mimo że działalność ośrodka cały czas trwa, to obiekty domagają się generalnego remontu, co oznacza ogromne nakłady finansowe. Do 2005 roku właścicielem Woli był Skarb Państwa i już wtedy obiekty ośrodka domagały się remontów – ale go nie wykonano.

W 2005 roku Hipodrom Wola został przejęty przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i w tym czasie bieżące naprawy wprawdzie były wykonywane, ale generalnego remontu hipodrom się nie doczekał. W 2021 roku radni sejmiku zdecydowali o nieodpłatne przekazanie go miastu Poznań i już wtedy była koncepcja przekazania tego terenu i obiektu Grupie MTP – Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP, już wtedy stwierdził, że to obiekt z ogromnym potencjałem.

– Stworzyliśmy plany, które zakładają, że w ciągu najbliższych 5 lat powstanie tu nowoczesny ośrodek jeździecki – mówił. – Zmodernizowane zostaną place zewnętrzne, na których będą się odbywać zawody o międzynarodowej randze, a także istniejące hale i rozprężalnie. Powstanie tu także hotel dla zawodników i pensjonat dla koni. W planach mamy również klinikę dla zwierząt prowadzoną przez Uniwersytet Rolniczy w Poznaniu. Będzie to jednocześnie inkubator przemysłu związanego z końmi i jeździectwem, gdzie będą mogły się rozwijać dedykowane startupy.

Radni miejscy 30 czerwca podjęli uchwałę o przekazaniu udziałów w spółce Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie. Hipodrom więc oficjalnie przeszedł pod zarząd grupy MTP.
– Przekazujemy Grupie MTP miejsce o wyjątkowej przeszłości – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Jestem przekonany, że tą decyzją otwieramy przed Hipodromem świetną przyszłość i już wkrótce to miejsce będzie znów przyciągać poznanianki i poznaniaków tak, jak robiło to przed laty.

Co planuje Grupa MTP w miejscu hipodromu?
– W ciągu najbliższych 5 lat Grupa MTP planuje zbudować tu ośrodek jeździecki na światowym poziomie, gdzie będą się odbywać wyścigi konne, zawody w skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu i woltyżerce – mówi prezes Kobierski. – Inwestycje będą prowadzone etapami, co pozwoli na jednoczesny rozwój kalendarza zawodów. Pierwsze zawody planowane są już jesienią tego roku.

W efekcie hipodrom ma się stać się także miejscem rekreacji i spędzania wolnego czasu dla mieszkańców Poznania, festynów, pikników, uprawiania sportu, a także organizacji plenerowych wydarzeń targowych, takich jak Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, wystawy rolnicze i ogrodnicze. To z kolei pozwoli zarabiać na utrzymanie tego obiektu.

Podziel się: