Henryk Miśkiewicz Full Drive 24 lata klubu Blue Note Poznań fot. Sławek Wąchała

Henryk Miśkiewicz Full Drive w Blue Note

Koncert z okazji 24. urodzin Blue Note powinien być wyjątkowy, bo 24 lata to nie byle co. I taki był: Henryk Miśkiewicz, klasa sama w sobie, porwał publiczność urodzinowego koncertu.

Full Drive – łączący jazz, funky, swing i blues – niesie świeżość, dobrą energię i jest wciąż na fali! To nowe kompozycje, nowe pomysły i „stare”, sprawdzone sposoby na porwanie publiczności w znanych utworach, ale też w tych napisanych specjalnie na ten skład nie tylko przez lidera, ale i pozostałych muzyków.

Henryk Miśkiewicz – uhonorowany Fryderykiem w kategoriach Jazzowy Album Roku 2002 („Lyrics”), Jazzowy Muzyk Roku 2004 oraz Jazzowy Artysta Roku 2012. Przez wiele lat zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategoriach saksofon altowy i klarnet. Wszystkie jego płyty, łącznie z „More Love”, „Remembrances”, „Kakaruka”, „Ja nie chce spać” czy „Full Drive”, nominowane były do Fryderyków. On sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza oraz Oskarem Jazzowym.

Koncertował na wielu festiwalach w Europie. Grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Koncertował również z Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna. W ramach projektu Anny Marii Jopek współpracował z Patem Methenym. W 2021 roku świętował swoje 70. urodziny, z okazji których jego córka, Dorota, zaprosiła go do nagrania płyty „Nasza miłość” – głównie z jego własnymi kompozycjami, do których teksty dopisali wybitni poeci.

Współpraca Marka Napiórkowskiego z Henrykiem Miśkiewiczem trwa od ich spotkania na scenie w zespole Anny Marii Jopek. Potem w zespole Henryka Miśkiewicza Full Drive, a z czasem Marek zaprosił Henryka do swojego sekstetu. Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą. Grał i nagrywał m.in. z Patem Metheny, Mino Cinelu, Richardem Boną, Gregoirem Maretem, Sugar Blue, Marcusem Millerem, Angélique Kidjo, Tomaszem Stańko. Aktywnie prowadzi własne zespoły (sekstet, kwartet, trio oraz duet z Arturem Lesickim) i współpracuje na stałe z Dorotą Miśkiewicz.

Sławomir Kurkiewicz – kontrabasista najbardziej znany z ponad 20-letniej współpracy z Tomaszem Stańko oraz Marcin Wasilewski Trio, uznawaną za jedną z czołowych formacji europejskiego jazzu swojego pokolenia.

Michał Miśkiewicz – syn Henryka, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie perkusji na wydziale jazzu. Był wieloletnim członek kwartetu Tomasza Stańko, od najmłodszych lat zapraszany był do formacji takich artystów, jak Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Tomasz Szukalski, Wojciech Karolak, a także Piotr Wojtasik i Maciej Obara. Na stałe gra z Marcin Wasilewski Trio.

Henryk Miśkiewicz – saksofony, Marek Napiórkowski – gitary, Sławomir Kurkiewicz – gitara basowa, Michał Miśkiewicz – perkusja

Źródło: Blue Note