Gniezno: Właściciel śmieci wyrzuconych do lasu ukarany

śmieci w lesie fot. Nadleśnictwo Gniezno
Odpady samochodowe i remontowo-budowlane – pracownicy Nadleśnictwa Gniezno w styczniu odkryli trzy nielegalne wysypiska śmieci. Na szczęście udało się odnaleźć i ukarać sprawcę grzywną w wysokości 8 tysięcy zł.

Odpady samochodowe były efektem porządków w warsztatach samochodowych. A odpady remontowo – budowlane, które znaleziono w sąsiednim leśnictwie – remontu domu. W całym Nadleśnictwie Gniezno znaleziono trzy takie nielegalne wysypiska: na terenie leśnictwa Brody, leśnictwa Zakrzewo, a także w leśnictwie Las Miejski.

Na szczęście w tym przypadku udało się wykryć i ukarać sprawcę, o czym poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
” Właśnie bowiem zapadł wyrok sądowy w dwóch sprawach dotyczących nielegalnego wywozu śmieci we wspomnianych wyżej miejscach!” – poinformowała RDLP w mediach społecznościowych. – “Winny będzie musiał zapłacić karę w wysokości 8000 złotych, w tym 3000 złotych grzywny. Reszta zaś to zadośćuczynienie i pokrycie kosztów sądowych. Cieszymy się, że sprawiedliwość została wymierzona, jednak najlepiej, gdyby w ogóle do takich sytuacji nie dochodziło. Przypominamy, że las to nie ŚMIETNIK!”.

Leśnicy ponownie przypominają, że nie chodzi tu o brzydki widok śmieci w lesie. Odpady są przede wszystkim śmiertelnym zagrożeniem dla leśnych zwierząt, mogą powodować skażenie wód, gleby lub powietrza, a także przyczyniać się do powstania pożaru.

Śmieci zalegają w środowisku bardzo długo. Skórka pomarańczy rozkłada się 6 miesięcy, karton po soku – 5 lat, puszka aż 100 lat, plastikowa butelka natomiast – 450 lat! Szklana butelka rozkłada się 500 lat – o ile wcześniej nie zadziała jak soczewka i nie doprowadzi do pożaru lasu.

Lasy Państwowe co roku wydają 20 mln złotych na sprzątanie polskich lasów. Sama Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wydaje 2 mln złotych rocznie na wywożenie śmieci z lasów w Wielkopolsce.

Podziel się: