Gniezno: Senator Gaweł będzie walczył o ochronę Pojezierza Gnieźnieńskiego

Teatralka fot. Sławek Wąchała
Budowanie zbiorników retencyjnych ze środków unijnych i dopompowanie wody do jeziora Powidzkiego z kopalń regionu konińskiego. Te działania mogłyby poprawić sytuację Pojezierza Gnieźnieńskiego zdaniem senatora Gawła.

Ochrona pojezierza przed dalszą degradacją to jeden z postulatów wyborczych Roberta Gawła, senatora PiS – jak informuje Radio Poznań. Senatora zaniepokoiło wysychanie jeziora Powidzkiego, najczystszego w regionie i uważa, że przygotowany przez niego program temu zaradzi.

Zgodnie z nim trzeba wymusić na kopalniach rejonu Konina dopompowywanie wody do jezior, bo kopalnie, choć się zdeklarowały, że będą to robić, nie dotrzymały słowa. Należy też wprowadzić na tym terenie program retencji wód ze środków unijnych i walczyć o dodatkowe środki oraz kompleksowe wsparcie ze strony państwa. Senator zwrócił uwagę, że jezioro Powidzkie jest największe w Wielkopolsce, a turystyka, która się tam rozwija, jest bardzo ważna gałęzią gospodarki.

Senator w kolejnej kadencji chce także dalej zabiegać o utworzenie w Gnieźnie Narodowego Muzeum Kolejnictwa. Jest tu doskonale zachowana ponad stuletnia parowozownia, która byłaby świetną siedzibą takiego muzeum.

Radio Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: