poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Gniezno: Pałac w Zakrzewie koło Kłecka ma nowego właściciela

Dawny hotel i centrum szkoleniowe banku WBK, uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców Wielkopolski, został właśnie kupiony przez poznańskiego adwokata. To oznacza zmianę przeznaczenia obiektu.

Pałac nie jest bardzo wiekowy – powstał w drugiej połowie XIX wieku – ale bardzo piękny. Hrabia Albin Belina Węsierski postanowił wybudować swoją siedzibę w stylu renesansowych francuskich pałaców i w takim też stylu postawił go budowniczy Ludwik Ballenstaedt. Pałac stanął na miejscu XVIII-wiecznego dworu, w parku o powierzchni 16 ha ze stawem i strumieniem. Budowa trwała niespełna dwa lata.

Gdy hrabia Węsierski zmarł, majątek kupił Wojciech Chełmicki, sędzia i syndyk Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Pod jego rządami majątek rozkwitł, a pałac stał się prawdziwą galerią sztuki, która namiętnie kolekcjonował sędzia. W swoich zbiorach miał między innymi obrazy Norblina i Rubensa, zapraszał też do Zakrzewa współczesnych sobie artystów, takich jak Michał Gorstkin Wywiórski i Zofia Rudzka.

W czasie wojny Chełmiccy musieli opuścić pałac i już nigdy nie pozwolono im do niego wrócić. Budynek został rozgrabiony, później organizowano w nim kolonie letnie dla dzieci pracowników HCP, a jeszcze później przejął go PGR w Rybnie Wielkim. Budynek niszczał pod takimi rządami coraz bardziej.

W 1999 roku na szczęście dla pałacu przejął go Wielkopolski Bank Kredytowy, który przeprowadził gruntowny i kompleksowy remont pałacu. Później pałac znów został sprzedany, pełnił funkcję centrum konferencyjnego i hotelu. Teraz, jak poinformował “Głos Wielkopolski”, pałac znajdujący się na Szlaku Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego, przejdzie niebawem remont przed adaptacją do nowych zadań.

Strona głównaWiadomości z WielkopolskiGniezno: Pałac w Zakrzewie koło Kłecka ma nowego właściciela