Gniezno: Odsłonięcie tablicy pamięci komisarza Wróblewskiego

Odsłonięcie tablicy fot. Policja Gniezno
Był ostatnim przedwojennym komendantem Policji Państwowej w Gnieźnie. Za wojskową i policyjną służbę był wielokrotnie odznaczany. Dla dobra ojczyzny poświęcił to co najcenniejsze – życie. Komisarz Józef Wróblewski doczekał się tablicy pamiątkowej na ścianie komendy.

Inicjatorem wmurowania tablicy był insp. Przemysław Kozanecki, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie, przy ścisłej współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz rodziną komisarza Józefa Wróblewskiego.
– Dzisiaj przed siedzibą Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie odsłonimy tablicę zasłużonego funkcjonariusza przedwojennej Policji Państwowej komisarza Józefa Wróblewskiego, który w latach 1938-1939 był kierownikiem Komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie. Uhonorujemy w ten sposób patriotę, Powstańca Wielkopolskiego, żołnierza i policjanta, a przede wszystkim człowieka. Spotykamy się, by przywrócić pamięć o nim. To nasz obowiązek. To fundament etosu naszej służby, źródło naszej zawodowej wspólnoty – mówił insp. Przemysław Kozanecki.

Obchody rozpoczęły się 17 października od uroczystej mszy świętej w Katerze Gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego w intencji komisarza Józefa Wróblewskiego oraz wszystkich policjantów i funkcjonariuszy policji, którzy zginęli w obozach zagłady i za tych, którzy zakończyli swoje życie w trakcie pełnienia służby. Po mszy świętej uczestnicy uroczystości, w asyście orkiestry z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przeszli głównymi ulicami miasta.

Odsłonięcia tablicy dokonali funkcjonariusze policji, samorządowcy wraz z bratankiem kom. Józefa Wróblewskiego. Po tym nastąpiło symboliczne posadzenie dwóch drzew upamiętniających 100.rocznicę i kom. Józefa Wróblewskiego. Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie wręczył również gościom pamiątkowe medale.

Podczas uroczystości można było wpisać się do księgi pamiątkowej oraz obejrzeć okolicznościową wystawę. Wśród wystawionych eksponatów były między innymi portret kom. Józefa Wróblewskiego, fotografie i dokumenty pochodzące z prywatnych zbiorów rodziny Wróblewskich.

KWP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: