Gmina ponownie włączy latarnie nocą. Ale po remoncie

lampa uliczna fot. ZDM

W gminie Ostrów Wielkopolski od roku latarnie uliczne nie są włączone od północy do 5.00 rano. Teraz gmina chce je włączyć ponownie, ale wcześniej wymienić na nowe. Nie wiadomo tylko, czy dostanie na to pieniądze.

Rok temu gmina zadecydowała o wyłączaniu latarni ulicznych od północy do 5.00 rano ze względu na nagły wzrost cen energii elektrycznej. Samorządowi udało się w ten sposób zaoszczędzić 600 tys. zł. Po roku wójt Piotr Kuroszczyk chce przywrócić oświetlenie, ale – jak powiedział portalowi “wlkp24 INFO” – najpierw chciałby wymienić latarnie na nowe, energooszczędne, by płacić mniej za energię elektryczną.

To duża inwestycja, bo lamp na terenie gminy jest około 1700, a do wymiany przewidziano około 800 – 900, głównie w miejscowościach popegeerowskich. To koszt, jak oszacowała gmina, około 2,4 mln zł. I na taką kwotę złożyła wniosek do programu Polski Ład. Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie i wymienić obecne latarnie na LED-owe, to według wyliczeń wójta gmina nawet po przywróceniu oświetlenia na całą noc będzie płaciła za nie mniej niż przed wyłączeniem lamp w ubiegłym roku.

Źródło: wlkp24 INFO / fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Podziel się: