Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 6 maja, 2024

Gdzie szukać pomocy dla osób w kryzysie bezdomności?

Zima to czas wyjątkowo trudny dla osób nie posiadających domu – zwłaszcza gdy jest mroźna i śnieżna, jak obecnie. Miejskie służby wizytują miejsca koczowania bezdomnych, ale przypominają też, gdzie można się zgłosić po pomoc.

Ostatnie ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności z 2019 r. wykazało, że w Poznaniu przebywa 1030 osób w kryzysie bezdomności. Jednak z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie wynika, że jest ich nieco więcej – w 2022 roku było ich 1432, w tym 603 osobom wskazano miejsce schronienia w placówce, 769 zostało przyjętych do ogrzewalni, a w 953 przypadkach ustalono uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Służby znają około 130 stałych miejsc, w których mieszkają bezdomni – i tam przebywa około 150 osób. Regularnie odwiedzają ich pracownicy MOPR, a jesienią i zimą pojawiają się częściej, właśnie ze względu na porę roku.

– Wspólna akcja pracowników socjalnych, strażników miejskich, policjantów i streetworkerów z organizacji pozarządowych tradycyjnie rozpoczyna się w listopadzie – mówi Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR w Poznaniu.

Miejsca w schroniskach

Pracownicy udzielają informacji o tym, gdzie można dostać pomoc, ciepły posiłek czy odzież. Informują też o miejscach w schroniskach dla bezdomnych – w Poznaniu jest ich ponad 300, w tym 30 z usługami opiekuńczymi.
– Podczas objazdów miejsc niemieszkalnych pracownicy socjalni namawiają osoby w kryzysie bezdomności do skorzystania z oferty miasta – mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR.

Osoby bezdomne najczęściej koczują w bunkrach, szałasach lub opuszczonych altankach. Nie są to schronienia wystarczające, gdy jest śnieg i mróz, jednak nie wszyscy ich lokatorzy chcą się przenieść na zimę do schroniska. Dlatego w mieście funkcjonuje też cały szereg punktów pomocy.

Mobilny ambulans i ciepłe posiłki

Od 2 listopada na ulicy Dworcowej 1 od poniedziałku do piątku, w godzinach 17.00 – 19.00 działa Mobilny Punkt Wsparcia, finansowany przez miasto, gdzie wydawane są posiłki, środki ochrony osobistej i higieny oraz ciepła odzież. Można tu także uzyskać porady socjalne, a w poniedziałki, środy i piątki – pomoc przedmedyczną dzięki załodze ambulansu Fundacji Akceptacja.

Mobilny ambulans posiada także Caritas – potrzebujący pomocy mogą go spotkać przez cały rok raz w tygodniu przy ogrzewalni albo którejś z jadłodajni. Są w mieście cztery, prowadzą je siostry zakonne i każdego dnia wydają około 800 posiłków. Jadłodajnia przy ul. Ściegiennego 133 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 12.00, w sobotę w godz. 10.00 – 11.30, a wydawanie kanapek ma miejsce od poniedziałku do piątku o godz. 17.30. Jadłodajnia przy ul. Taczaka 7 działa od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 11.30 oraz w godz. 15.30-16.15. Jadłodajnia przy ul. Niegolewskich 23 pracuje od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 12.00, a jadłodajnia przy ul. Łąkowej 4 od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 12.00.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańGdzie szukać pomocy dla osób w kryzysie bezdomności?