Fundacja Świętego Józefa powołana przez polskich biskupów ma wspierać ofiary pedofilii

Episkopat podjął decyzję o powołaniu specjalnej fundacji do pomocy osobom wykorzystywanym seksualnie przez duchownych i świeckich związanych z kościołem. Fundacja ma oferować wsparcie psychologiczne i prawne, a zacznie działać od 1 stycznia 2020 roku.

Jak informuje “Głos Wielkopolski”, na wsparcie fundacji mogą liczyć osoby wykorzystane seksualnie w dzieciństwie lub młodości przez duchownych oraz inne osoby świeckie pełniące obowiązki duszpasterskie i edukacyjne w Kościele. Nie chodzi tu o spełnianie roszczeń finansowych skrzywdzonych, ale pomoc prawną, psychologiczną i duchową. Fundacja zamierza też współpracować z innymi fundacjami niosącymi pomoc w podobnych przypadkach, jak Centrum Ochrony Dziecka czy Zranieni w Kościele. W przyszłości chce też uruchomić telefon zaufania.

Środki na działalność fundacja będą pochodzić z pieniędzy przekazanych przez diecezje proporcjonalnie do liczby księży i biskupów, którzy w nich pracują. W każdej diecezji będzie też działał przedstawiciel fundacji. Jej powstanie to gest solidarności i chęci pojednania ze strony Kościoła, jak wyjaśnił abp Wojciech Polak, który stał na czele zespołu przygotowującego statut fundacji.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że społeczeństwo oczekuje po kościele zaangażowania w pomoc osobom wykorzystywanym seksualnie, chce też konkretnych działań w tej sprawie. Fundacja ma być odpowiedzią na te oczekiwania. Święty Józef jako patron został wybrany dlatego, że kościół ma bronić szczególnie słabych i bezbronnych tak jak Józef chronił Maryję i Jezusa.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze