Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Fotowoltaika w Wielkopolsce – czy to się opłaca?

Fotowoltaika w Wielkopolsce, podobnie jak w całym kraju, coraz szybciej się rozwija. Jadąc samochodem często widzimy na dachach domów panele fotowoltaiczne i możemy zastanawiać się, czy fotowoltaika w Polsce jest w ogóle opłacalna?

W ostatnich latach w naszym kraju ta technologia zaczęła się rozwijać niezwykle dynamicznie. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami, które znacząco wpływają na wzrost opłacalności inwestycji w panele fotowoltaiczne. W poniższym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na temat fotowoltaiki i obalimy mity, które krążą wokół instalacji fotowoltaicznej w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Na początek podstawa – czym jest fotowoltaika?

Przede wszystkim wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest fotowoltaika. Jest to technologia, dzięki której możemy generować prąd z energii słonecznej. Zjawisko fotowoltaiczne zostało zaobserwowane już w XIX wieku, jednak dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku stworzono krzemowe ogniwo fotowoltaiczne. Od tego momentu uzyskano odpowiednią wydajność ogniw, które mogły wygenerować optymalną ilość energii elektrycznej.

Gdzie sprawdzi się fotowoltaika?

Ze względu na to, że fotowoltaika opiera się na wykorzystaniu promieni słonecznych, instalacje fotowoltaiczne można budować niemal na całym świecie – aby uzyskać odpowiednią wydajność należy zamontować panele pod odpowiednim kątem. Wskazuje się również, że fotowoltaika najlepiej działa w słoneczne, ale mroźne dni, dlatego ta technologia działa w naszym kraju bez zarzutu.

Do czego używamy instalacji fotowoltaicznej?

Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaikę możemy w Polsce spotkać najczęściej na dachach domów. Takie gospodarstwa domowe, jeżeli posiadają odpowiednio dużą instalację, mogą być praktycznie samowystarczalne jeżeli chodzi o energię elektryczną. Dzięki systemowi prosumenckiemu, właściciel instalacji fotowoltaicznej może wysłać nadwyżki wygenerowanego prądu do sieci i pobrać ją w momencie, gdy instalacja nie generuje odpowiednio dużej ilości energii (np. wieczorem). Fotowoltaikę można wykorzystać do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych w domu, do ogrzewania elektrycznego itd.

Fotowoltaika - projektowanie, montaż, serwis.
Fotowoltaika – projektowanie, montaż, serwis.
Instalacja fotowoltaiczna – z czego się składa?

Jeżeli wiemy już mniej więcej czym jest fotowoltaika i na czym opiera się ta technologia, przejdźmy do zagadnienia, jakim jest kompletna instalacja fotowoltaiczna. Składa się ona oczywiście z paneli fotowoltaicznych, które są niczym innym, jak połączonymi ogniwami fotowoltaicznymi. Najpopularniejszymi panelami są tzw. panele I generacji – grubowarstwowe. Są one najbardziej wydajne, a przez to najchętniej wybierane przez osoby, które decydują się na własną instalację fotowoltaiczną. Oprócz paneli fotowoltaicznych, bardzo ważnym elementem każdej instalacji jest inwerter (falownik). Jest on odpowiedzialny za zmianę prądu stałego w prąd zmienny, który możemy wykorzystać w naszym domu. Oprócz tego należy kupić odpowiednie stelaże, na których umieścimy wszystkie panele fotowoltaiczne i okablowanie.

Instalacja on-grid

Najbardziej popularnym typem instalacji jest instalacja on-grid (sieciowa), która posiada licznik dwukierunkowy. W ten sposób możemy sprawdzić, ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci i ile z niej pobraliśmy. Ten typ instalacji wybiera się wtedy, gdy nie mamy problemu z dostępem do sieci. Pamiętajmy jednak, że w razie awarii sieci, my również nie będziemy mieli chwilowo prądu.

Instalacja off-grid

Ten typ instalacji nazywany jest inaczej wyspowym. Zamiast licznika dwukierunkowego, instalacja wyposażona jest w akumulator, w którym magazynowana jest wygenerowana energia elektryczna. W ten sposób jesteśmy w pełni niezależni energetycznie, jednak wskazuje się na fakt, że akumulator jest dosyć drogi i należy go po jakimś czasie wymienić. Są to dodatkowe koszty, jednak należy pamiętać, że jest to świetne rozwiązanie na zapewnienie energii elektrycznej w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci – np. dla domków letniskowych, kempingów itp.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wszystko zależy od naszych dotychczasowych rachunków za prąd. Jeżeli nie zużywamy zbyt dużo energii elektrycznej (mniej niż 150 złotych miesięcznie), to prawdopodobnie fotowoltaika nie będzie zbyt opłacalnym rozwiązaniem – okres zwrotu inwestycji znacznie się wydłuży. Jednak jeżeli na prąd wydajemy więcej pieniędzy, to instalacja fotowoltaiczna jest świetnym rozwiązaniem na oszczędności. Opłacalność fotowoltaiki stała się jeszcze większa od zeszłego roku – spowodowane jest licznymi projektami, które mają za zadanie wspierać rozwój tej technologii w naszym kraju.

Pakiet prosumencki

W zeszłym roku przeprowadzono nowelizację ustawy OZE i wprowadzono tzw. pakiet prosumencki. Wprowadza on liczne udogodnienia dla przedsiębiorców, którzy od tej pory mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, co osoby fizyczne. Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo na stronie specjalistów w dziedzinie fotowoltaiki, których główna siedziba mieści się w Poznaniu – https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.

Program Mój Prąd

Ogłoszony w drugiej połowie 2019 roku pozwala na uzyskanie aż 5000 złotych na instalację fotowoltaiczną. Program ten skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych i pokrywa do 50% kosztów instalacji (jednak nie więcej, niż wspomniane 5000 złotych). Aby uzyskać dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek (możliwe złożenie online) i przedstawienie potrzebnych dokumentów. Pamiętajmy, że program Mój Prąd możemy łączyć z ulgą termomodernizacyjną i jeszcze bardziej zwiększyć opłacalność fotowoltaiki.

Ulga termomodernizacyjna i fotowoltaika

Na początku 2019 roku weszła w życie tzw. ulga termomodernizacyjna, dzięki której od kosztów instalacji fotowoltaicznej możemy odliczyć podatek dochodowy. W zależności od sposobu rozliczania podatnika z Urzędem Skarbowym, możemy zaoszczędzić na fotowoltaice nawet kilka tysięcy złotych. Połączenie ulgi termomodernizacyjnej z programem Mój Prąd, znacznie skraca zwrot inwestycji, przez co jeszcze szybciej możemy cieszyć się niemal darmowym prądem.

Jak widać, zarówno fotowoltaika w Wielkopolsce, jak i w całym kraju jest rozwiązaniem opłacalnym. Pamiętajmy jednak, że najlepiej zgłosić się do specjalistów w tej dziedzinie, którzy wykonają odpowiedni projekt instalacji, dobiorą optymalny sprzęt i dokonają profesjonalnego montażu fotowoltaiki.

Strona głównaBiznes i FinanseFotowoltaika w Wielkopolsce - czy to się opłaca?