Festiwal w Edynburgu: Teatr Biuro Podróży z najbardziej prestiżową nagrodą!

Poznański Teatr Biuro Podróży otrzymał w tym roku Archanioła – główną nagrodę festiwalu w Edynburgu, przyznawaną przez jurorów z gazety The Herald. Co roku otrzymują ją tylko trzy zespoły lub artyści, a jest przyznawana za najwyższą jakość artystyczną.

To ogromne wyróżnienie i docenienie pracy poznańskich twórców, bowiem co roku konkurencja jest olbrzymia: sierpniowy festiwal w Edynburgu to największe kulturalne wydarzenie na świecie i tak naprawdę to nie jedna impreza, ale kilkanaście. Poza festiwalem teatralnym są to między innymi festiwal orkiestr wojskowych, festiwal muzyki klasycznej, filmowy, festiwal książek i festiwal telewizyjny. Jak z dumą informują organizatorzy, na wszystkie imprezy przyjeżdża co roku około miliona osób!

Miasto na kilka tygodni staje się ogromną sceną kulturalną, a uzyskane tam nagrody cieszą się ogromnym prestiżem. Dodatkowo cieszy fakt, że Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, któremu udało się zdobyć Archanioła. Warto dodać, że Paweł Szkotak, założyciel teatru i wybitny reżyser teatralny, był przez kilkanaście sezonów (w latach 2003-2015) dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu.

 

Autor: el

Podziel się: