Festiwal Animator już w czerwcu. Co nowego w tym roku?

Kino Muza Pandemia Poznań fot. Sławek Wąchała

21 czerwca po raz szesnasty w Poznaniu rozpocznie się kwalifikujący do Oscara® Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR. Tegoroczna edycja odbywa się w wersji hybrydowej pod hasłem „Poszukiwanie siebie” – i z nową dyrektorką artystyczną, Adrianą Prodeus.

Adriana Prodeus z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Animowanych ANIMATOR współpracuje od jego pierwszej edycji w 2008 roku jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Jest wykładowczynią w Instytucie Sztuki PAN i specjalizuje się w awangardzie oraz filmie animowanym – jest także kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty i kilku innych. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Co nowego znajdzie się w programie tegorocznego Animatora?

Nowością jest sekcja KRYSZTAŁY ANIME, która poświęcona jest niezwykle popularnej w ostatnich latach i intensywnie rozwijającej się animacji z Japonii oraz Korei Południowej. Z kolei w sekcji RETROSPEKTYWY będzie można zapoznać się z dorobkiem reżyserskim Marcina Giżyckiego, zmarłego w 2022 roku wieloletniego Dyrektora Artystycznego i współzałożyciela festiwalu ANIMATOR.

Publiczność będzie mogła też obejrzeć selekcję filmów przesłanych przez twórców z całego świata w ramach Open Call inspirowanego hasłem tegorocznej edycji „Poszukiwanie siebie/Searching for yourself”. Spośród 118 autorów i autorek, którzy zgłosili swoje filmy w otwartym naborze, zostali wybrali także twórcy czołówki 16. odsłony MFFA ANIMATOR. Animację stworzy Dudek Pulit, a muzykę skomponuje Sławomir Kandziora – będzie można także zobaczyć ich wspólną pracę „Choice” z 2020 roku.

Sercem ANIMATORA są konkursy: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych. W zakończonym 20 lutego 2023 naborze znalazło się 3250 tytułów z 114. krajów, w tym z tak odległych zakątków jak: Bahrajn, Dominikana, Liban, Kamerun, Mali, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Honduras, Wyspy Zielonego Przylądka, Jamajka, Mjanma, Jordania, Maroko, Zimbabwe, Paragwaj, Sudan, Trynidad i Tobago, Jemen, Senegal, Ghana, Bangladesz, Kostaryka, Gwadelupa, Boliwia, Panama, Arabia Saudyjska, Eswatini, Sri Lanka. W tym roku padła również rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego.

Gośćmi festiwalu będą nominowana do Oscara 2023 Sara Gunnarsdóttir, autorka animacji „My Year of Dicks”, oraz Sylvain Chomet, wielokrotnie nagradzany autor kultowego Trio z Belleville.

16. edycja Festiwalu ANIMATOR będzie realizowana w formule hybrydowej. W dniach 21-25 czerwca 2023 pokazy filmowe będą się odbywały w kinie Muza, a wydarzenia interdyscyplinarne będą prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w Pawilonie w starym korycie Warty. Pokazy online odbędą się w terminie 26-30 czerwca 2023. Z kolei 1-2 lipca 2023 w Muzie odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach ANIMATORA 2023, prace uczestników warsztatów realizowanych w programie festiwalu oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023.

Podziel się:

Ostatnio dodane: