Era Jazzu: Ares Chadzinikolau i Jan Ptaszyn Wróblewski

Era Jazzu 2021 Jan Ptaszyn Wróblewski Sekstet - Moja słodka, europejska ojczyzna fot. Sławek Wąchała

Najpierw polsko-grecki wyjątkowy pianista jazzowy, a później saksofonista tenorowy i barytonowy oraz jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiego jazzu. Gala Ery Jazzu, która odbyła się 17 listopada, na długo pozostanie w pamięci widzów.

Ares Chadzinikolau, poznański muzyk, malarz i poeta, jest synem wybitnego greckiego poety Nikosa Chadzinikolau. Jest też intrygującym malarzem, wrażliwym poeta, doskonałym tłumaczem i wyjątkowym pianistą jazzowym. Na uwagę szczególnie zasługują jego oryginalne,
autorskie interpretacje znanych kompozycji – i można je było usłyszeć podczas środowego koncertu będącego autorską interpretacją słynnym kompozycji Krzysztofa Komedy Trzcińskiego.

Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego muzyki w zasadzie nie trzeba przestawiać, rozważania an temat poziomu koncertu też są w tym przypadku kompletnie nieadekwatne, bo on jest klasą samą w sobie i po prostu zawsze gra doskonale.

On także zaprezentował muzykę Krzysztofa Komedy: wraz ze swoim sekstetem przygotował album „Moja słodka europejska ojczyzna” – muzyczną wizję zjednoczonej Europy w dziele „Meine Süße Europäische Heimat” Krzysztofa Komedy. Muzyka Komedy powstała w 1967 roku jako jeden z jego ostatnich projektów zrealizowanych przed wyjazdem do USA, ale pełna ścieżka muzyczna z tego projektu nigdy nie została nagrana. To Jan „Ptaszyn” Wróblewski po wielu latach dokończył dzieło przyjaciela w czysto instrumentalnej formie, a po raz pierwszy można jej było posłuchać w Poznaniu podczas gali Ery Jazzu.

Podziel się: