Episkopat krytykuje Polski Ład. Bo księżom wzrosną podatki

arcybiskup Stanisław Gądecki fot. Archidiecezja Poznań

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, napisał list do premiera krytykując rozwiązania Polskiego Ładu dotyczące kościoła, które nie były z nim konsultowane i które spowodują wzrost podatków.

Jak informuje Onet.pl, arcybiskupowi chodzi przede wszystkim o zapisaną w Polskim Ładzie likwidację możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co oznacza, że księżom wzrósłby podatek o 7,75 proc. Arcybiskup zwraca też uwagę, że wbrew zapisom konkordatu który nakazuje prowadzenie konsultacji ze związkami wyznaniowymi w sytuacji, gdy planowane zmiany w prawie dotyczą osób duchownych – tego rozwiązania nikt nie konsultował z Kościołem Katolickim.

List arcybiskupa odbił się szerokim echem, mimo że bardzo szybko zniknął ze strony Centrum Informacyjnego Rządu. Jednak negatywnie oceniają go nawet prawicowi publicyści. Onet.pl cytuje opinię Tomasza Terlikowskiego, którego zdaniem ten list sprawia wrażenie, że pisał go przewodniczący związku zawodowego księży, a nie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a jego jedynym celem jest walka o interesy księży.

Publicysta zwraca też uwagę, że z punktu widzenia katolickiej nauki społecznej należałoby napisać w takim liście o wszystkich, którzy stracą na wprowadzeniu Polskiego Ładu, a nie tylko o księżach, choć zarzucając rządowi brak konsultacji ma rację – z czysto prawnego punktu widzenia. Jego zdaniem tak duży projekt jak Polski Ład rzeczywiście powinien zostać poddany konsultacjom społecznym. Ale nie dlatego, że chce tego Kościół katolicki i tak jest zapisane w konkordacie, tylko dlatego, że to bardzo szeroki i głęboki projekt, dotyczący bardzo wielu osób.

Podziel się: