Emilewicz: „Spadek PKB jest, ale mniejszy, niż zakładaliśmy”

Jadwiga Emilewicz
Zdaniem wicepremier spadek PKB o 8,2 proc. najwyższy w III RP, jest dowodem na to, że radzimy sobie najlepiej w UE. Bo inne kraje zaliczyły znacznie większe spadki.

Jak informuje portal Money.pl, według danych GUS PKB Polski spadł o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego oraz o 8,9 proc. w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Ekonomiści szacowali natomiast spadek o odpowiednio 8,6 proc. oraz 9,6 proc.

Wicepremier Jadwiga Emilewicz skomentowała opublikowane dane zwracając uwagę, że to najwięcej w III RP, ale mniej niż zakładał rząd. No i jesteśmy na trzecim miejscu w Europie, po Litwie i Finlandii. Wszystkie pozostałe kraje zaliczyły znacznie większe spadki. Zdaniem wicepremier to kolejny miesiąc, który potwierdza, że Polska radzi sobie najlepiej w UE. W Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii spadki były znacznie wyższe.

Z kolei ministerstwo rozwoju uznało, że taki wynik to dowód na skuteczność działań rządu wspierających przedsiębiorców i pracowników.

Jak informuje Money.pl, w Hiszpanii PKB spadł o 22 proc. rok do roku, we Francji o 19 proc., we Włoszech o 17 proc., w Wielkiej Brytanii o 16,8 proc., a w Niemczech o 11,7 proc. Polskę wyprzedza jedynie Litwa (-3,7 proc.) oraz Finlandia (-5,2 proc.).

el

Podziel się: