Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Elektrownia jądrowa coraz bliżej. Wkrótce podpisanie listu intencyjnego!

Polsko-koreańskie konsorcjum miałoby zbudować w Pątnowie elektrownię jądrową. Polska Grupa Energetyczna oraz ZE PAK mają wkrótce podpisać list intencyjny w tej sprawie ze stroną koreańską. Sama elektrownia miałaby być gotowa do końca 2024 roku.

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie pod Koninem jest rozważana od lat. Marszałek Marek Woźniak już lipcu ubiegłego roku napisał w tej sprawie list do premiera, zwracając uwagę, że jest regionem z odpowiednim potencjałem, by wybudować tu elektrownię.

“Region posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego” – wyliczał w nim. – “Energetyka jądrowa wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych”.

Wszystko wskazuje na to, że starania i argumenty odniosły skutek. Jak informuje Rzeczpospolita, konsorcjum polsko-koreańskie miałoby zbudować elektrownię jądrową w Pątnowie do końca 2024 roku.

Gazeta zwraca uwagę, że Pątnów jest ujęty jako lokalizacja elektrowni jądrowej w programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), a dzięki realizacji tej inwestycji Polska dysponowałaby około 12 GWe mocy. List intencyjny w tej sprawie miał zostać podpisany już 18 października, ale ponieważ samolot z polską delegacją lecącą do Korei Południowej nie dostał zgody na przelot nad Chinami i musiał zawrócić – wizytę i podpisanie umowy przełożono. Ma się odbyć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Nic jeszcze nie wiadomo o samym projekcie ze względu na bardzo wstępny etap rozmów. Nie wiadomo też, kiedy zostanie podpisana ostateczna umowa. Wiadomo natomiast, że Koreańczycy oferują korzystne warunki finansowe – koszt budowy niższy o 30 proc. od konkurencji – i transfer technologii APR1400, a oferta jest uzupełnieniem już istniejącej współpracy między Polska a Koreą w w przemyśle zbrojeniowym i spożywczym.

Warto dodać, że równolegle do rozmów z Koreańczykami ZE PAK realizuje inne inwestycje energetyczne na swoim terenie: fotowoltaikę i mały atom w amerykańskiej technologii SMR.

Końcowy koszt budowy dwóch elektrowni jądrowych według szacunków rządu może wynieść około 184 mld zł.

Strona głównaKoninElektrownia jądrowa coraz bliżej. Wkrótce podpisanie listu intencyjnego!