sobota, 24 lutego, 2024

Dziś noc spadających gwiazd!

Połowa sierpnia to doskonały czas do obserwacji spadających gwiazd – atak naprawdę meteorytów z roju Perseidów. W tym roku najlepsza będzie dzisiejsza noc, bo to dziś Perseidy będą najlepiej widoczne na niebie.

Perseidy można obserwować na niebie od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepiej widoczne są właśnie w noc z 12 na 13 sierpnia. Wtedy w ciągu godziny można naliczyć nawet 110 spadających i płonących efektownie w atmosferze meteorów.

Spadające Perseidy to doskonała okazja do organizacji pikników astronomicznych i wiele jednostek naukowych je organizuje: między innymi Hevelianum w Gdańsku, obserwatorium astronomiczne w Piwnicach koło Torunia. Perseidy będzie też można oglądać na Polu Marsowym w Kaliszu, a na obserwację online zaprasza Centrum Nauki Kopernik od godz. 21.00. Natomiast 14 sierpnia o 20.30 na Wieczór z Gwiazdami zaprasza CIL Strzeszyn, na boisko przy ulicy Krajeneckiej.

Perseidy zwane “spadającymi gwiazdami” lub “łzami św. Wawrzyńca” to tak naprawdę odłamki komet, które przelatując w pobliżu Ziemi raz na 133 lata i zostawiają na jej orbicie takie okruchy. Wiele z nich właśnie w sierpniu płonie w atmosferze naszej planety, ginąc za nieboskłonem z efektownym błyskiem. Nasi przodkowie byli zdania, że to spadają gwiazdy, bo bez teleskopów widoczne na niebie ciała niebieskie i okruchy komety wyglądały dla nich dokładnie tak samo.

W tym roku Perseidy powinny być dobrze widoczne – zapowiada się pogodna noc, ich blasku nie przyćmi też księżyc, który jest w pierwszej fazie. Na miejsce obserwacji najlepiej wybrać teren, gdzie nie ma zbyt intensywnego światła.

Strona głównaWiadomości z PolskiDziś noc spadających gwiazd!