Dzik z ASF zastrzelony przez myśliwych. To pierwszy przypadek w tym roku

dzik fot. Paul_Henri, pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

U dzika, zastrzelonego 24 kwietnia przez myśliwych, stwierdzono zakażenie afrykańskim pomorem świń (ASF). To pierwszy przypadek w powiecie międzychodzkim w 2023 roku – poprzednie miały miejsce w październiku 2022.

Odstrzelony dzik został zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami przebadany przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach – i wyniki, które nadeszły na początku maja, potwierdziły, że zwierzę było zakażone ASF, jak podał portal „Miedzychod Nasze Miasto”. To pierwszy przypadek w 2023 roku w powiecie międzychodzkim.

Jak jednak wyjaśnia lek. wet. Anna Buczko, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Międzychodzie, wykrycie zakażenia nie wpłynie na restrykcje i ograniczenia w powiecie. Od 28 października 2022 roku powiat jest objęty ograniczeniami strefy różowej i to się nie zmieni – jednak przypomina, że sezon na ASF dopiero się zaczyna. Dlatego trzeba teraz szczególnie dbać o bioasekurację w gospodarstwach.

Jak przypomniał portal, pierwsze przypadki ASF pojawiły się w 2021 roku – wtedy wykryto 23 przypadki ASF u dzików i dwa ogniska w hodowlach w Gnuszynie i w Chorzewie. Wtedy też objęto powiat czerwoną strefą i wybudowano płot, który przepołowił gminę i miał ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF przez zatrzymanie migracji dzików. Niestety, udało się to tylko w 2022 roku – w tym roku już wykryto pierwszy przypadek chorego dzika.

Podziel się:

Ostatnio dodane: