Dzień Dziecka w Urzędzie Miasta Poznania. Co można zmienić w mieście?

Dzień Dziecka plac Kolegiacki fot. UMP

Obrady Dziecięcej Rady Miasta, koncerty, zabawy, spektakle i warsztaty przygotowane przez Zakład Zagospodarowania Odpadów oraz Wydział Klimatu i Środowiska UMP. Dzień Dziecka w urzędzie można uznać za bardzo udany.

Obchody Dnia Dziecka w Poznaniu rozpoczęły obrady IV Dziecięcej Rady Miasta Poznania. W jej skład wchodzi 20 młodych radnych wybranych spośród uczniów klas od III-VIII poznańskich szkół podstawowych w konkursie “Eko nie Ego” organizowanym przez Fundację Flow Art. Przewodził im Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, a w obradach wzięli udział także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Mariusz Wiśniewski, jego zastępca. Młodzi radni obradowali oczywiście w sali sesyjnej.

– Jesteśmy dziś w sali sesyjnej, w miejscu, w którym dorosła rada miasta podejmuje ważne decyzje – mówił Grzegorz Ganowicz, otwierając obrady. – Tutaj rozmawiamy o tym, na co wydawać nasze pieniądze, a także o tym, jak pomóc szkołom. Dziś chcemy usłyszeć, co wy macie do powiedzenia. Co chcielibyście zmienić w Poznaniu?

Obrady były poświęcone ekologii, ochronie środowiska, gospodarce odpadami oraz idei “zero waste”.
– W naszej szkole pomagamy zwierzętom: stawiamy wokół budynku domki dla ptaków, zbieramy karmę – mówił Adam, radny Dziecięcej Rady Miasta. – Jesteśmy ekologiczni, zrezygnowaliśmy też z ręczników papierowych. Co można zmienić w mieście? Na przykład stworzyć aplikację z mapą terenów zielonych, szlaków rowerowych, punktów do segregacji śmieci i elektrycznych sprzętów. Można też zamknąć ruch w centrum miasta, przeznaczyć więcej pasów drogowych dla samochodów i autobusów elektrycznych, stworzyć więcej tras tramwajowych i autobusowych, a także wykorzystać energię słoneczną i wiatr do oświetlenia ulic i parków.

Podczas gdy najmłodsi radni obradowali w urzędzie, tuż obok, na Wolnym Dziedzińcu na wszystkich małych poznaniaków i poznanianki czekały już całkiem rozrywkowe atrakcje, a Dzień Dziecka oficjalnie rozpoczął prezydent Jaśkowiak.

Na dziedzińcu na wszystkich młodych poznaniaków i poznanianki czekały dziesiątki atrakcji: pokazy baniek mydlanych, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, spektakle teatralne i koncert Darii Udovychenko. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzieła, udekorować torby ekologiczne, zagrać w gry podwórkowe, rozwiązywać quizy i zagadki, zaśpiewać, odkryć skarb lub nauczyć się zasad żonglerki i pantomimy.

Specjalne atrakcje przygotowały też miejskie jednostki: Zakład Zagospodarowania Odpadów przygotował dla dzieci warsztaty, podczas których można było nauczyć się prawidłowej segregacji odpadów, stworzyć lampiony z materiałów z recyklingu i zagrać w planszówki.

Na stoisku Wydziału Gospodarki Komunalnej UMP każdy mógł m.in zrobić własną kulę kwietną, uszyć woreczek wielokrotnego użytku na owoce i warzywa oraz dowiedzieć się, na czym polega kompostowanie. Pracownicy Wydziału Klimatu i Środowiska UMP uczyli rozpoznawania roślin po kwiatach i liściach, na stoisku Centrum Inicjatyw Rodzinnych powstawały papierowe zwierzyńce i bransoletki z makulatury, a pracownicy Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych pokazywali, jak zrobić fantazyjne nakrycie głowy z papierowych gazet i krepy.

– Cieszę się, że możemy korzystać z waszych rad – mówił do najmłodszych mieszkańców miasta Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To ważne, bo większość naszych decyzji podejmujemy właśnie z myślą o was. Sadzimy drzewa, które będą duże, gdy będziecie dorośli. W Dniu Dziecka mam do was prośbę: pozostańcie zawsze szczerzy i nigdy nie bójcie się mówić tego, co uważacie za słuszne.

Podziel się: