Duże zainteresowanie lokalami od Społecznej Agencji Najmu

panorama Poznania fot. UMP

336 wniosków – tyle wniosków już złożyli zainteresowani wynajęciem mieszkania za pośrednictwem Społecznej Agencji Najmu. – Bardzo liczna jest grupa osób zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i za mało, by kupić lokal na kredyt – uważa prezydent Jacek Jaśkowiak.

Społeczna Agencja Najmu to nowy miejski program, który pozwala poznaniakom bezpiecznie i w dobrej cenie wynająć lokal. Jest prowadzona przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i w imieniu miasta pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na najem na warunkach rynkowych.

Chodzi tu na przykład o osoby, które ubiegały się o mieszkanie od miasta, ale otrzymały zbyt mało punktów lub zarabiały za dużo, by takie mieszkanie otrzymać. Z wnioskiem mogą się zwrócić także osoby, które nie zostały zakwalifikowane do programu “Mieszkanie do remontu” prowadzonego przez ZKZL lub były najemcami w ramach “Miejskiego Biura Najmu”. Wszyscy oni mogli Potencjalni lokatorzy zainteresowani udziałem w programie mogli do 20 października składać wnioski o najem lokalu. Wpłynęło ich aż 336. Są one na etapie weryfikacji.

– Tak ogromne zainteresowanie programem pokazuje, że wciąż bardzo liczna jest na rynku najmu grupa osób z tzw. luki dochodowej – wyjaśnia prezydent Jacek Jaśkowiak. – Czyli zarabiających zbyt dużo, by otrzymać mieszkanie komunalne i jednocześnie za mało, by kupić lokal na kredyt czy wynająć go komercyjnie. Zadaniem miasta jest wsparcie tych osób w znalezieniu nowego domu, co realizujemy właśnie w ramach pilotażowej edycji Społecznej Agencji Najmu.

SAN pośredniczy w wynajmie nie tylko miejskich lokali, ale także ma na celu wykorzystanie potencjału zasobu prywatnego. Chodzi tu głównie o lokale, które z różnych powodów nie są wynajmowane przez właścicieli: na przykład z powodu obawy przed dewastacją lokalu albo nierzetelnym najemcą.

– Udział w Społecznej Agencji Najmu to dla właścicieli bezpieczne rozwiązanie – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Podpisują oni umowę z ZKZL i to spółka miejska jest odpowiedzialna za bieżące płatności i ewentualne remonty lokali. Publiczny partner, jakim jest ZKZL, to dla właścicieli wiarygodny kontrahent, który jest gwarancją stabilnego i regularnego wynajmu. Właściciele mieszkań – poza gwarancjami terminowej zapłaty w całym okresie najmu, otrzymania lokalu w stanie niepogorszonym i brakiem jakichkolwiek obowiązków związanych z kontaktami z najemcą – uzyskują też zwolnienie swoich dochodów z najmu z podatku dochodowego i VAT. Całościowym zarządzaniem nieruchomością zajmie się ZKZL.

Pierwsza, pilotażowa edycja programu zakłada wynajem 100 lokali, ale dotąd właściciele mieszkań zgłosili ich tylko 74. Jednak cały czas mogą się zgłaszać – nabór jest prowadzony w trybie ciągłym poprzez stronę internetową Społecznej Agencji Najmu.

Źródło: ZKZL

Podziel się: