Zima droga śnieg fot. Sławek Wąchała

Drogi odśnieżone, ale warunki są trudne!

Nawierzchnie głównych dróg w całym regionie są czarne i przejezdne dzięki pracy 100 pługopiaskarek i solarek. Jak jednak ostrzegają służby, miejscami jest bardzo ślisko, a przejezdność lokalnych dróg – dużo gorsza.

Mimo padającego całą noc śniegu główne drogi są czarne i mokre, choć może być ślisko – gdzieniegdzie w regionie pada jeszcze śnieg z deszczem, a śnieg, który spadł w nocy, topi się – w przeważającej części Wielkopolski mamy temperatury powyżej zera.

Sprzęt pracował całą noc

Jak informuje generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przez całą noc na drogach Wielkopolski pracowało około 100 pługosolarek i pługopiaskarek. Na głównych drogach widać efekty ich prac, ale służby ostrzegają kierowców wyruszających dziś w drogę: drogi lokalne wyglądają znacznie gorzej. Na większości z nich zalega śnieg albo błoto pośniegowe.

Mimo trudnych warunków drogowych obyło się bez poważnych wypadków – jedynie w nocy na S5 niedaleko Stęszewa kierowca tira przewożącego meble stracił panowanie nad kierownicą i samochód się przewrócił, blokując drogę. Jedna osoba została ranna. S5 jest już odblokowana, ale ruch na odcinku między Stęszewem a Konarzewem odbywa się z utrudnieniami.

Jak drogi w Poznaniu?

W samym Poznaniu sytuacja przedstawia się nieźle. Odśnieżanie trwa od wczoraj, od godziny 18.00. Jak informuje ZDM w Poznaniu, rozpoczęło się od odśnieżania ulic układu strategicznego (główne wloty do miasta, dojazdy do szpitali, najważniejsze arterie komunikacyjne). Następnie pługoposypywarki przejechały na ulice układu podstawowego. Główne ulice są czarne i przejezdne, jednak pługoposypywarki jeszcze wykonają dziś sporo kursów, bo śnieg ma dziś cały dzień przechodząc w śnieg z deszczem.

Jak przypomina ZDM, działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach.
„W zmiennych warunkach drogowych należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na mostach i wiaduktach, przy zbiornikach wodnych, na terenach zalesionych” – przypominają drogowcy. – „Prędkość należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych”.

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze