Dostawy rosyjskiego gazu do Polski wstrzymane!

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Informacje potwierdziła minister klimatu Anna Moskwa i zapewniła, że Polska jest na to przygotowana. W Ministerstwie Klimatu obraduje sztab kryzysowy.

Rosjanie nie powiadomili o wstrzymaniu dostaw i powodu takiego kroku, jednak w piątek upłynął termin płatności za gaz – a Rosja w marcu powiadomiła, że tzw. „kraje nieprzyjazne” mają płacić za gaz w rublach, inaczej dostawy zostaną wstrzymane. Polska się na to nie zgodziła, jak zresztą wiele innych krajów Europy.

Minister Anna Moskwa poinformowała dziś, że Polska otrzymała we wtorek informacje o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu. Jednak nasze magazyny są zapełnione w 86 proc., a gaz nadal jest tłoczony, więc nie należy się obawiać, że go zabraknie. Zdaniem minister Polska jest przygotowana zarówno na odcięcie dostaw rosyjskiego gazu, jak i dostaw rosyjskiego węgla.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Gaz-System, operator przesyłu, poinformowały, że sytuacja w związku zagrożeniem wstrzymania dostaw jest na bieżąco monitorowana i obie spółki są przygotowane na różne scenariusze. Już wcześniej Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, informował, że Polska jest przygotowana na to, by jeszcze w tym roku całkowicie uniezależnić się od rosyjskiego gazu. W październiku ruszy gazociąg z Norwegii, trwa rozbudowa gazoportu, co pozwoli na przyjęcie dostaw odpowiedniej ilości gazu dla całego kraju.

Podziel się:

Ostatnio dodane: