piątek, 29 marca, 2024

Domy w Poznaniu: jaki metraż i lokalizacje są najbardziej poszukiwane przez kupujących?

Ceny na rynku nieruchomości wciąż notują kolejne wzrosty – stolica Wielkopolski nie jest tutaj wyjątkiem. Za ile można kupić domy w Poznaniu? Które dzielnice cieszą się największym powodzeniem wśród nabywców? Jak długo dom szuka swojego nabywcy w tym mieście?

Rynek mieszkaniowy w Poznaniu w dobie covid-19

Rynek nieruchomości zalicza od kilkunastu miesięcy mocny wstrząs. Jest to związane głównie z epidemią Covid-19, a także wynikającą z niej inflacją. Zmiany dotyczą głównie cen domów, które w czasie lockdownów i dystansu społecznego zapewniają prywatną oazę spokoju i przestrzeń. nie jest wyjątkiem na tle innych miast – domy w Poznaniu są aktualnie aż 15 procent droższe niż rok temu. Co ważne, jeśli chodzi o mieszkania cena za metr kwadratowy uległa zwyżce “jedynie” o ok. 6 procent. Wiadomo, że cena za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wolnostojącego jest niższa niż ma to miejsce w przypadku mieszkań. Z tym, że domy są przeważnie nawet dwukrotnie większe niż mieszkanie, dlatego mało kogo zdaniem specjalistów, aktualnie stać na zakup domu bez lewarowania się kredytem.

Jeszcze przed rokiem za metr kwadratowy domu wprost od dewelopera wystarczało zapłacić około 5200 złotych. Obecnie trudno znaleźć oferty niższe niż 6000 złotych za metr kwadratowy. Jeśli chodzi o rynek wtórny to rok temu za metr kwadratowy kupujący średnio płacili ok. 2300 złotych. W tej chwili jest to 2700 złotych. Skąd się bierze rozdźwięk cenowy między rynkiem pierwotnym a wtórnym, niespotykany w takiej skali w przypadku mieszkań? Przede wszystkim z bardzo nierównego standardu sprzedawanych nieruchomości i ich stanu technicznego. Nie oznacza to, że tanie domy są zawsze w ruinie – jednak z pewnością wymagają remontu, jeśli zależy nam na atrakcyjnym standardzie.

Popyt na domy w Poznaniu jest całkiem spory – obrazuje to średnia długość aktualności ogłoszenia. Zgodnie z danymi pochodzącymi z serwisów ofertowych, średnio dom wystawiony jest na sprzedaż jedynie 90 dni, nim znajdzie swojego nabywcę.

Czy warto inwestować na rynku nieruchomości w Poznaniu?

Inwestycje na rynku mieszkaniowym to aktualnie jedyny skuteczny sposób na pomnożenie środków pieniężnych. Trzymanie znacznych oszczędności na koncie bankowym jest nie tylko mało opłacalne, ale wręcz może generować koszty – przy aktualnym oprocentowaniu bliskim zera i wysokich opłatach bankowych to zupełnie zrozumiałe. Tymczasem od kilkunastu miesięcy obserwujemy stabilny wzrost cen mieszkań i domów – niektóre osoby zyskały na zakupie sprzed roku już kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście warto mieć świadomość, że największe korzyści spodziewane są dla osób inwestujących własne środki, a nie kredytujących znaczną część nieruchomości. W tym drugim przypadku zyskać mogą jedynie ci, którzy planują dany dom pozostawić w rodzinie na co najmniej 10 lat.

Poznań jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, a tym samym zainwestowania w nieruchomość. Znajduje się tu wiele siedzib poważnych, międzynarodowych firm, stopa bezrobocia jest od lat wyjątkowo niska jak na polskie standardy, a ilość atrakcji kulturalnych i organizacja miasta bije rekordy popularności w rankingach przyjaznych miast. Poznań jest również prężnym ośrodkiem studenckim, a wielu absolwentów decyduje się pozostać w tym mieście po zakończonych studiach.

Jeżeli interesuje Cię zakup nieruchomości w Poznaniu, zajrzyj na https://gratka.pl/nieruchomosci/domy/poznan. Znajdziesz tu wyłącznie aktualne, dokładnie opisane oferty uzupełnione zdjęciami.

Strona głównaLifestyleDomy w Poznaniu: jaki metraż i lokalizacje są najbardziej poszukiwane przez kupujących?