Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Dlaczego Poznań się wyludnia?

Stolica Wielkopolski jest jednym z najszybciej wyludniających się dużych miast w Polsce – w ciągu roku ubyło 1749 mieszkańców. Szybciej wyludnia się tylko Bydgoszcz. Dlaczego tak się dzieje?

Obecnie liczy około 541 tysięcy mieszkańców. To całkiem sporo, ale już dane migracyjne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny nie napawają optymizmem. Tylko w ciągu minionego roku z miasta wyprowadziło się 1749 osób. Zyskuje za to powiat poznański, który charakteryzuje się największym przyrostem ludności w Polsce.

Poznań traci mieszkańców od wielu lat – Krzysztof Szwarc po raz pierwszy prezentował wyniki swoich badań i ostrzegał przed wyludnianiem Poznania w czasie sesji rady miasta 12 lat temu, jeszcze w czasie kadencji prezydenta Grobelnego, jednak ta tendencja, według jego wyliczeń, trwa już 23 rok z rzędu. I w ciągu 22 lat 42 tys. mieszkańców więcej wyprowadziło się z miasta niż do niego wprowadziło. A jeśli doliczymy zgony, których jest więcej niż urodzeń, to ta różnica robi się jeszcze większa.

Dlaczego poznaniacy uciekają z miasta? Jak powiedział Radiu Poznań demograf Krzysztof Szwarc, dane wskazują, że powodem są wysokie ceny mieszkań i zła komunikacja. W cenie mieszkania w Poznaniu można kupić dom pod Poznaniem. A ponieważ skomunikowanie Poznania z ościennymi gminami jest dobre, podczas gdy komunikacja w samym mieście nie najlepsza, to często bardziej się opłaca zamieszkać na przykład w Suchym Lesie i dojeżdżać do pracy do Poznania, jeśli się na przykład pracuje na Piątkowie.

Zdaniem demografa tu miasto trochę samo sobie strzeliło w kolano, organizując komunikację z przyległymi gminami na bardzo dobrym poziomie. Można więc łatwo dojechać do miasta, a po pracy wracać do domu z ogródkiem pod Swarzędzem, Tarnowem Podgórnym czy Suchym Lasem.

Najczęściej z Poznania wyprowadzają się osoby w wieku od 30 do 40 lat oraz od 0 do 10 lat – a więc rodziny z małymi dziećmi. Przybywa osób w wieku 20-24 lat – to najczęściej są studenci. Ale i oni, gdy kończą studia, to zostają w mieście tylko tyle, ile muszą, żeby zacząć pracować i zdobyć zdolność kredytową, a wtedy kupują mieszkanie lub dom i wynoszą się pod Poznań, bo jest taniej.

Ceny domów i mieszkań to czynnik decydujący, jak uważa demograf, ale dodatkowo znaczenie ma na przykład wysokość opłat w strefie parkowania, wycofanie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz trwające remonty, mocno utrudniające życie mieszkańcom. To wszystko zniechęca osoby, które chciałyby zamieszkać w Poznaniu. Dane statystyczne świadczą też o tym, że działania miasta, by zatrzymać poznaniaków, są zdecydowanie niewystarczające.

Strona głównaPoznańDlaczego Poznań się wyludnia?