Decyzja premiera w sprawie wyborów korespondencyjnych była nieważna. Tak uznał sąd

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdza, że decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o wydaniu Poczcie Polskiej polecenia dotyczącego przygotowań do wyborów korespondencyjnych 10 maja była nieważna.

Jak informuje Onet.pl, sąd uznał, że decyzja została wydana bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa. Jedynym organem, który mógł taką decyzję wydać, była Państwowa Komisja Wyborcza.

Tymczasem na podstawie tej właśnie decyzji premiera Poczta Polska zażądała przekazania jej spisów wyborców od władz samorządowych, do czego, jak się okazuje, jednak miała prawa. Tego zdania było też wiele samorządów, które takich spisów Poczcie Polskiej nie przekazały.

Ostatecznie do wyborów korespondencyjnych w maju nie doszło, jednak Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł skargę na tę decyzję premiera do sądu, ponieważ uznał, że rażąco naruszała prawo. Sąd podzielił jego zdanie.

Sprawy nie zamierza komentować premier – jak powiedział Onetowi Piotr Mueller, rzecznik rządu, premier zamierza odnieść się do sprawy dopiero po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze