Czy Sołtysówka zostanie wyremontowana?

Sołtysówka, słupki fot. L. Łada

Wiele wskazuje na to, że Sołtysówka, dom ostatniego sołtysa wsi Łazarz przed przyłączeniem do Poznania – odzyska blask. Zaniedbany budynek ma inwestora, a Miejski Konserwator Zabytków właśnie wydał zgodę na prowadzenie tam prac budowlanych.

Jak powiedział Radiu Poznań Karol Marczak, prezes Fundacji Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody, która aktywnie walczy o zachowanie i remont Sołtysówki, prace remontowe mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zgodę na nie wydał Miejski Konserwator Zabytków. Z zastrzeżeniem, że inwestor ma uwzględnić zabytkową bryłę obiektu w swoich planach dotyczących tego terenu.

Inwestor, firma Realvest Głogowska, która jest właścicielem tej nieruchomości, chce tu bowiem wybudować akademiki ze strefą gastronomii i usług. Sołtysówka będzie stanowiła część tego kompleksu – ale bez powojennych budynków gospodarczych, które obok niej postawiono. One zostaną wyburzone.

Czy tym razem uda się wyremontować ten budynek? To zabytek, dom Adama Jeske, ostatniego sołtysa wsi Łazarz przed przyłączeniem do Poznania, a więc budynek niezwykle ważny tak dla historii Łazarza, jak i całego Poznania. Niestety, jego stan o tym nie świadczy. Wielokrotnie dochodziło tam do zaprószeń ognia i podpaleń, niszczono ogrodzenie i słupki uniemożliwiające parkowanie na chodniku przed posesją – nawiasem mówiąc, prawie naprzeciwko siedziby Straży Miejskiej Miasta Poznania… – a coraz bardziej zniszczony budynek, który w zasadzie można już nazwać ruiną, szpeci Głogowską. No i nie wystawia dobrego świadectwa poznaniakom ani jeśli chodzi o porządek – ani jeśli chodzi o dbałość o zabytki.

Podziel się:

Ostatnio dodane: